Krakowski Sąd Apelacyjny uznał, że Chomikuj.pl musi usuwać konta użytkowników, którzy nielegalnie rozpowszechniają filmy. - informuje Dziennik Gazeta Prawna. Co więcej, zobowiązał serwis do regularnego kontrolowania legalności publikowanych treści i usuwania pirackich kopii, bez czekania na interwencję właścicieli praw autorskich czy innych do tego uprawnionych. W razie wykrycia nadużycia Chomikuj.pl ma usuwać z serwisu zarówno pliki, jak i konto użytkownika, który je rozpowszechnia.

Taka kontrola przeprowadzana raz na miesiąc przez serwis ma wprawdzie dotyczyć tylko 3 filmów wskazanych w pozwie Stowarzyszenia Filmowców Polskich i studia Akson oraz Zebra (Dzień Świra, Katyń i Wenecja), ale wyrok jest bezprecedensowy w sporach między reprezentantami właścicieli praw autorskich a serwisami rozpowszechniającymi pirackie pliki czy treści. Oznacza, że dostawcę usług internetowych można jednak zobowiązać do kontrolowania treści zamieszczanych przez użytkowników, w tym do sprawdzania, czy ktoś za jego pośrednictwem oferuje nielegalnie powielone produkty. Możliwe więc, że pojawią się kolejne pozwy w podobnych sprawach.

Sąd pierwszej instancji (okręgowy w Krakowie) uznał w 2015 r., że Chomikuj.pl powinien blokować dostęp do pirackich kopii wspomnianych filmów, ale żądanie kasowania kont użytkowników jest zbyt daleko idące. Jednak Sąd Apelacyjny był innego zdania.

Wcześniej Chomikuj.pl, powołując się na ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną konsekwentnie utrzymywał, że dostawca usług nie ma obowiązku sprawdzania przechowywanych danych. W ocenie radcy prawnego serwisu, cytowanego przez DGP, nakaz wydany przez Sąd Apelacyjny nie ma umocowania w obowiązujących przepisach, gdyż Polska nie wdrożyła dyrektywy, nakazującej monitorowanie serwisu pod kątem naruszenia praw autorskich.

Chomikuj.pl jest w światowej czołówce serwisów internetowych pod względem liczby zgłoszeń o naruszeniu praw autorskich. Dotychczas ponad 22 mln linków z serwisu zgłoszono w Google'u jako naruszające prawa autorskie.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna