Sąd federalny w USA uznał VMware za winnego naruszenia własności intelektualnej w oprogramowaniu vRealize Operations 7.0 i 7.5 oraz naruszenia znaku towarowego. Ma zapłacić w związku z tym poszkodowanej firmie - Densify - 236 mln dol.

W ocenie ławy przysięgłych kanadyjska firma poniosła szkody wskutek wykorzystania jej dwóch patentów przez VMware oraz nieuczciwej konkurencji. Densify specjalizuje się w oprogramowaniu do optymalizacji chmury. Wskazywało, że vROPs 7.0 i 7.5 są podobne jak jej oprogramowanie do analityki predykcyjnej. Patenty Densify obejmują rozwiązania optymalizujące sposób, w jaki aplikacje wykorzystują zasoby obliczeniowe w chmurze i lokalnych centrach danych.

Pozew został wniesiony w kwietniu ub.r. VMware uważa, że nie naruszyło patentów i zapowiada wykorzystanie wszystkich możliwości prawnych w celu udowodnienia swej niewinności.

VMware należy do Dell Technologies. W III kw. finansowym 2020 firma wypracowała 2,46 mld dol. przychodów. o 12 proc. więcej niż przed rokiem, w tym przychody z licencji zwiększyły się o 10 proc., do 974 mln dol. Zysk netto spadł o 4 proc., do 617 mln dol. (w ujęciu non-GAAP).