Netbook Samsung 100N „Classmate PC” z 10,1-calowym ekranem (jasność 200 nitów) to model o wzmocnionej odporności na zadrapania i zalanie wodą (do 200 ml). Wytrzymuje upadek z wysokości do 70 centymetrów. Blokada chroni dysk przed uszkodzeniem. Wśród zabezpieczeń znalazł się także moduł TPM.

Komputer został wyposażony w system Windows 7 Starter, procesor Intel Atom „Cedar Trail” (N2100, N2600 albo N2800) oraz 2 GB RAM-u. Zainstalowane złącza to trzy USB 2.0, HDMI, VGA, czytnik kart 4 w 1. Z 6-komorowym akumulatorem 100N może pracować bez doładowania do 10 godz., a z 4-komorowym – do 6 godz. Samsung zapewnia, że akumulator zachowa 70 proc. swojej pierwotnej pojemności przez 1500 cykli ładowania. Opcjonalnie netbook jest oferowany z modemem 3G i tunerem telewizyjnym.

Według producenta komputer jest gotowy do działania w 30 sek. po włączeniu, a wyjście ze stanu uśpienia zajmuje mu 2 sek. Opcja Fast Browsing przyśpiesza ładowanie stron internetowych nawet o 15 proc. Funkcja Software Launcher ułatwia wyszukanie i uruchomienie programów.

Komputery Samsunga zaprojektowane dla edukacji umożliwiają administratorowi sieci, nauczycielom i rodzicom kontrolę nad sprzętem ucznia. Jeśli dziecko korzysta z nieodpowiedniego programu, nauczyciel może go zamknąć i uruchomić właściwy. Urządzenia są przystosowane do przeprowadzenia testów, dystrybucji plików, nauki w grupie. Administrator może zdalnie aktualizować oprogramowanie w komputerach uczniów i konfigurować sieć.

Oprócz netbooka dla uczniów, Samsung oferuje szkołom tablety, notebooki dla nauczycieli, monitory interaktywne, stoły dotykowe SUR40, opracowane wspólnie z Microsoftem.

Samsung 100N będzie dostępny u dystrybutorów od połowy września. Cena sugerowana przez producenta to 1499 zł netto.