W noworocznym oświadczeniu skierowanym do pracowników Samsung stwierdził, że 2016 r. będzie stał pod znakiem niewielkiego globalnego wzrostu, tak jak ub.r., z tym że zwiększy się niepewność na rynkach związana np. z ryzykiem finansowym w krajach rozwijających się. Co więcej, można spodziewać się zaostrzenia konkurencji na najważniejszych dla biznesu firmy rynkach - smartfonów i pamięci.

Komentarz nie odnosi się do wyników, pojawił się natomiast w sytuacji, gdy rosną obawy co do bilansu IV kw. 2015 r. Pojawiły się przypuszczenia, że negatywny wpływ na wyniki Samsunga spadających cen półprzewodników i wyświetlaczy ciekłokrystalicznych był większy niż prognozowano. Analitycy obniżyli o 5,9 proc. - 8,1 proc. prognozę zysku operacyjnego, nawet do 5,41 mld dol. Samsung już w październiku ub.r. informował, że zysk operacyjny w ostatnim kwartale 2015 r. będzie mniejszy niż w III kw. ub.r.

W III kw. 2015 r. Samsung wypracował 4,8 mld dol. zysku netto i 6,3 mld dol. zysku operacyjnego przy przychodach 45,4 mld dol.