Sharp potwierdził, że przejmie biznes komputerowy Toshiby, czyli spółkę Toshiba Client Solutions. Za 80,1 proc. udziałów zapłaci 36 mln dol. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca III kw. 2018 r.

Potwierdziły się więc nieoficjalne informacje, że Sharp uzgodnił z Toshibą zakup jego działu PC. Cena okazała się ostatecznie jednak niższa niż przypuszczano (45 mln dol.). Na początku br. padała nawet kwota ponad 90 mln dol. Najwyraźniej czas grał na niekorzyść Toshiby.

Sharp wycofał się z rynku PC w 2010 r. Jednak po przejęciu przez Foxconna w 2016 r. - giganta ODM rynku elektroniki, który produkuje m.in. laptopy dla różnych marek - może korzystać z efektu skali. Wytwarzanie nowych urządzeń dla Sharpa powinno być stosunkowo tanie, producentowi raczej nie zabraknie również środków na rozwój biznesu komputerowego.

Toshiba w 1985 r. wypuściła na rynek pierwszego laptopa, w 2011 r. sprzedawała prawie 18 mln urządzeń, ale nie poradziła sobie z silniejszymi konkurentami. Biznes PC firmy już od ładnych paru lat jest nierentowny. W ub.r. sprzedaż spadła do 1,4 mln szt., generując 48 mln dol. straty. Japoński koncern pozbywa się działu PC redukując liczbę nierentownych biznesów (tak zrobił wcześniej m.in. z działem AGD i medycznym).