Zasadniczą zmianę podejścia do kontrolowanych przedsiębiorców zaleca Piotr Walczak, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej (nowego organu powołanego w marcu br.) w wytycznych dla dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów celno-skarbowych. Otóż wiceszef nowej skarbówki stwierdza, że to organ skarbowy ma udowodnić, że przedsiębiorca świadomie brał udział w oszustwie podatkowym lub też nie dochował należytej staranności, aby upewnić się, że nie uczestniczy w przestępczych transakcjach. Obecnie w razie wątpliwości organów skarbowych, np. decyzji o blokadzie zwrotu VAT-u, w praktyce to przedsiębiorca musi udowadniać swoją niewinność.

Ponadto w nowych wytycznych zaleca się kontrolerom, by nie przeciągali postępowań. Z drugiej strony nie powinni jednak karać na siłę kogo się da. Wiceszef KAS zaleca także zmianę podejścia kontrolerów do karania firm uczestniczących nieświadomie w karuzelach VAT-owskich. Obecnie kontrola skarbowa nie mogąc znaleźć sprawców przestępstw żąda uregulowania wyłudzonego podatku od tych firm w łańcuchu dostaw, z których można ściągnąć jakiś majątek.

Piotr Walczak stwierdza, że "za nieprawidłową należy uznać odmowę skorzystania z prawa do odliczenia przez podatnika, który nie wiedział i nie mógł wiedzieć, że w ramach danej transakcji dostawca dopuścił się przestępstwa lub że inna transakcja w łańcuchu dostaw, dokonana przed transakcją przeprowadzoną przez owego podatnika lub po niej, miała miejsce z naruszeniem przepisów o podatku VAT."

Dodaje, że to skarbówka ma udowodnić w takiej sytuacji świadomy udział podatnika w oszustwie lub nie dochowanie  należytej staranności. Dopiero w takiej sytuacji odpowiedni organ może odmówić prawa do odliczenia VAT.

Skarbówka ma wdrożyć wytyczne do końca maja br.

Źródło: skarbowcy.pl