W ciągu 2 miesięcy z rejestru podatników VAT skarbówka usunęła 22,3 tys. przedsiębiorców – ustalił Dziennik Gazeta Prawna. Takie działanie to jeden z  nowych sposobów walki z oszustami. Nikt nie gwarantuje jednak, czy masowe skreślanie nie objęło także uczciwych podmiotów. 

Co gorsza, przedsiębiorcy mogą nie wiedzieć, że już nie są płatnikami VAT-u, bo organy skarbowe nie zawiadamiają o skreśleniu. Od ich decyzji nie ma formalnego odwołania (można co najwyżej skontaktować się ze skarbówką i prosić o przywrócenie). Lepiej więc na bieżąco sprawdzać na portalu podatkowym resortu finansów, czy status VAT firmy nie zmienił się. 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT fiskus może usunąć z rejestru firmę, która zawiesiła działalność, nie można się z nią skontaktować (nie odbiera telefonów, poczty), składa zerowe deklaracje VAT, nie składa obowiązkowych deklaracji VAT, podaje fałszywe dane. 

W lutym skreślanie podatników z rejestru VAT nabrało tempa. W ciągu pierwszych 3 tygodni stycznia br. według Rzeczpospolitej skarbówka odebrała status podatnika VAT 5,1 tys. przedsiębiorcom, w tym blisko 900, z którymi nie udało się skontaktować oraz ok. 1 tys. za niezłożenie deklaracji VAT.