Coraz więcej klientów będzie kupować używane i odnawiane smartfony w najbliższych latach. Do 2023 r. ich dostawy będą zwiększać się średnio o 13,6 proc. co roku - prognozuje IDC. Tym samym światowy rynek wchłonie 332,9 mln urządzeń o wartości 67 mld dol.

W 2019 r. sprzedano o 17,6 proc. więcej smartfonów używanych i refurbished w porównaniu do 2018 r., co oznacza liczbę 206,7 mln szt. Stanowi to ok. 15 proc. sprzedaży nowych urządzeń (1,39 mld szt. według prognozy w 2019 r.). Jednak według IDC rynek nowych smartfonów będzie rósł rocznie do 2023 r. jedynie o 1,9 proc. co roku.


Alternatywa dla konsumentów i firm

Zdaniem analityków we wszystkich regionach nie widać spowolnienia w segmencie używanego sprzętu mobilnego, bo stanowi on opłacalną alternatywę zarówno dla konsumentów, jak i dla firm.

"Firmy OEM mają trudności z produkcją nowych modeli, które zapewniają równowagę między pożądanymi nowymi funkcjami a ceną, która jest postrzegana jako rozsądna." - uważa IDC.

Z analizy wynika również, że rynek modeli refurbished będzie miał się świetnie, bo jest to wbrew pozorom w interesie markowych producentów - otóż wprowadzanie odnowionych modeli na rynki, na których zwykle nie znaleźliby wielu klientów, pomaga we wzroście marki, a także w rozwoju ekosystemu aplikacji, usług i akcesoriów.

Ponadto zdaniem IDC wdrożenie 5G doprowadzi do wzrostu sprzedaży używanych smartfonów, bo użytkownicy będą chcieli pozbyć się swoich urządzeń 4G.