W okresie kwiecień – czerwiec 2017 r. producenci wprowadzili na polski rynek o 3 proc. mniej urządzeń drukujących niż w analogicznym okresie 2016 r. – według danych Contextu. Firma badawcza wyjaśnia spadek mniejszym zapotrzebowaniem na maszyny laserowe. Wzrosły za to dostawy atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych, ale nie zrekompensowały kwartalnego dołka w segmencie laserowym. Nowy wynik jest nieco słabszy niż w I kw. 2017 r., gdy na polskim rynku według Contextu sprzedaż urządzeń drukujących była na poziomie I kw. 2016 r.

Polski rynek sprzętu drukującego skurczył się w takiej samej skali jak w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej (-3 proc.). Zdecydowały o tym te same zjawiska, jakie zaobserwowano u nas, tzn. mniejsza sprzedaż urządzeń laserowych w porównaniu do ub.r. oraz wzrost zapotrzebowania na sprzęt atramentowy (+9 proc.).

W całym regionie EMEA odnotowano natomiast większą sprzedaż producentów (+4 proc.), również przede wszystkim dzięki popytowi na wielofunkcyjne maszyny atramentowe oraz dzięki wzrostom w zachodniej Europie, która ma blisko 70 proc. udziału w całym rynku sprzętu drukującego regionu EMEA (w ujęciu ilościowym). Zwłaszcza na największym w Europie rynku niemieckim w II kw. br. sprzedaż była wyraźnie wyższa niż rok wcześniej (+12 proc.). Ale na zachodzie Europy stwierdzono większą sprzedaż wielofunkcyjnych urządzeń laserowych (+10 proc.).

 

Dostawy urządzeń drukujących w II kw. 2017 r. w wybranych krajach (wzrost/spadek w proc. r/r)

Austria               

-10%

Belgia               

-7%

Dania              

-1%

Finlandia                 

3%

Francja                

3%

Niemcy        

12%

Grecja               

59%

Islandia                 

-2%

Irlandia                

-9%

Włochy                  

-4%

Luksemburg         

2%

Holandia              

-19%

Norwegia            

17%

Polska                 

-3%

Hiszpania                

1%

Szwecja             

4%

Szwajcaria      

-15%

Wielka Brytania                      

13%

Źródło: Context