Według badania MonsterPolska.pl 19 proc. polskich fachowców IT wyjechałaby do pracy za granicą na kilka tygodni, 12 proc. – na kilka miesięcy, a 19 proc. – na dłużej niż rok. W sumie 50 proc. specjalistów od technologii informatycznych deklaruje gotowość do pracy poza krajem. Dodatkowo taką możliwość rozważa 26 proc. badanych, którzy wybrali odpowiedź „może bym wyjechał”. Tylko 24 proc. pytanych fachowców powiedziało „nie” emigracji zarobkowej.

Nie wróży to dobrze polskim firmom – według różnych szacunków na naszym rynku pracy brakuje od 30 do 50 tys. specjalistów IT, a deficyt będzie się pogłębiać tylko z uwagi na niewystarczającą liczbę absolwentów kierunków informatycznych. Emigracja zarobkowa może pogłębić problem.

W sumie w badaniu przepytano ponad 4 tys. pracowników IT z 11 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Uśrednione dane są podobne jak w Polsce – 53 proc. wszystkich ankietowanych z regionu jest gotowych wyjechać do pracy za granicę, a 24 proc. odpowiedziało „może”.

Ponad połowa – 57 proc. specjalistów jako najważniejszy czynnik skłaniający do wyjazdu wskazała wyższe zarobki za granicą. Drugim najważniejszym powodem są większe możliwości rozwoju – 41 proc. Tyle samo odpowiedzi zyskał argument, że na kontrakt można zabrać bliskich, natomiast 38 proc. – wspomniało, że taki wyjazd to ciekawe doświadczenie. Ludzi z branży IT przyciąga także myśl o pracy z technologiami wysokiej jakości i udział w ważnych projektach – 34 proc. Dla 28 proc liczy się również pomoc w przeprowadzce.

Co natomiast skłania fachowców IT do rezygnacji z emigracji? Głównie rozłąka z bliskimi – 49 proc., obawa związana z pracą w nowym środowisku – 21 proc., praca w obcym języku – 18 proc., obawy związane z dyskryminacją w pracy – 14 proc., lęk przed podróżą – 10 proc. i kwestie zdrowotne – 8 proc. Z danych wynika jednak, że te obawy mogłaby pokonać naprawdę atrakcyjna oferta pracy.

Badanie potwierdziło również, że w branży IT to praca szuka człowieka, a nie odwrotnie. Tylko 13,1 proc. wszystkich pytanych aktywnie szuka pracy. Natomiast 75,2 proc. to osoby, które są pasywnymi kandydatami, tj. sami nie szukają, ale czekają na propozycje.

 

 

MonsterPolska.pl za pośrednictwem zrzeszonych portali w 13 krajach (dodatkowo w Finlandii i Czarnogórze) zebrał również dane na temat zarobków pracowników IT w regionie.

Okazuje się, że Polacy pod względem wynagrodzeń plasują się w środku stawki. Z jednej strony dane pokazują, które kraje z regionu potencjalnie mogą być atrakcyjnym kierunkiem migracyjnym dla Polaków. Z drugiej prezentują również możliwości pozyskania pracowników IT do pracy w Polsce z krajów, w których zarobki są niższe. Być może pozyskiwanie pracowników z zagranicy będzie w przyszłości sposobem na niedobór specjalistów na rodzimym rynku pracy.