O zapłacie w mechanizmie podzielonej płatności (MPP, split payment) decyduje nabywca, ale nie znaczy to, że sprzedający nie ma nic do powiedzenia i musi podporządkować się jego woli – wynika z informacji Ministerstwa Finansów.

"Przyznanie inicjatywy co do wyboru stosowania mechanizmu podzielonej płatności nabywcy nie oznacza, że sprzedawca nie może zastrzec w umowie, że nie chce stosować takiej formy rozliczeń. Kontrahenci mają w tym zakresie swobodę, wynikającą z zasady swobody umów i sami decydują, w jaki sposób dokonują rozliczeń przeprowadzanych transakcji" – wyjaśnia resort finansów. Tak czy inaczej bez zgody nabywcy unikanie MPP nie jest możliwe.

W ramach MPP zapłata za fakturę dzielona jest na kwotę netto i VAT, który zostaje zaksięgowany na osobnym koncie. Można z niego zasadniczo regulować podatek wobec urzędu skarbowego albo VAT z faktury kontrahenta. Gdy przedsiębiorca chce przeznaczyć środki z konta VAT do innych celów, musi zwrócić się o zgodę do naczelnika urzędu skarbowego. To jeden z powodów, dla których przedsiębiorcy unikają rozliczeń w MPP, obawiając się blokady części środków.

EY radzi umieścić odpowiednie zapisy w umowie z kontrahentem, aby skorzystać z opcji wskazanej przez resort finansów. Wówczas w razie niewywiązania się z umowy przez nabywcę (gdy wbrew kontraktowi wybrał on zapłatę w mechanizmie MPP) można dochodzić roszczeń. Tyle że na razie nie wiadomo, jak sądy będą pochodzić do tego typu sporów, o ile się one pojawią.

Nie jest rozwiązaniem natomiast jednostronne zastrzeżenie przez sprzedawcę, nawet w formie pisemnej, że nie chce on rozliczeń w MPP. Takie życzenia zgodnie z prawem podatkowym nic nie znaczą. Mogą być co najwyżej podstawą roszczeń na gruncie prawa cywilnego, wówczas, gdy sprzedający poniesie szkodę z tytułu zastosowania MPP przez nabywcę – mimo wyraźnego sprzeciwu – i potrafi to udowodnić. Sprawa nie jest jednak jednoznaczna, nie ma też praktyki w tym zakresie, więc lepiej nie liczyć na takie rozwiązanie. Bezpieczniej jest dojść do porozumienia z kontrahentem w sprawie metody rozliczeń, zawierając w pisemnej umowie odpowiednie zapisy.