Podzielona płatność jest problemem dla MŚP – wynika ze stanowiska rzecznika małych i średnich firm, Adama Adamowicza. Zaapelował on do dużych spółek kontrolowanych przez państwo, by nie stosowały split paymentu w rozliczeniach z drobnym biznesem albo ograniczyły go. Chce, by suma transakcji do 75 tys. zł netto rocznie była wolna od podzielonej płatności w rozliczeniach z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą oraz spółkami osobowymi. Rzecznik oczekuje też, że państwowe koncerny skrócą czas płatności faktur dla drobnego biznesu.

"Dzięki wprowadzeniu takich zmian ograniczone zostaną negatywne skutki mechanizmu podzielonej płatności dla mikro i małych przedsiębiorców" – przyznaje Jacek Cieplak, zastępca rzecznika MŚP.

Rzecznik może tylko wzywać do takiego czy innego działania, nie ma możliwości egzekwowania swojego stanowiska. Na razie na jego apel pozytywnie zareagował Lotos. Wprowadził limit 75 tys. zł i obiecał regulować należności z faktur wystawionych przez drobnych przedsiębiorców w ciągu 7 dni.

W ramach mechanizmu podzielonej płatności (MPP) przedsiębiorca otrzymuje jako zapłatę na bieżący rachunek jedynie kwotę netto, gdyż VAT zostaje zablokowany na osobnym subkoncie tylko rozliczania VAT ze skarbówką lub kontrahentem. Małe firmy obawiają się w tej sytuacji problemów z płynnością finansową.

Na inne niż wymienione wykorzystanie środków z konta VAT musi wyrazić zgodę naczelnik urzędu skarbowego, do którego trzeba zwrócić się ze stosownym wnioskiem. Tyle że wówczas zachodzi ryzyko, że przedsiębiorca ściągnie na siebie kontrolę skarbówki.

Split payment wkrótce obowiązkowy

Split payment jest dobrowolny od 1 lipca 2018 r. O jego zastosowaniu dla konkretnych transakcji decyduje nabywca towaru lub usługi, który jest płatnikiem VAT. Jednak administracja publiczna i spółki skarbu państwa już od lipca ub.r. obligatoryjnie rozliczają się w MPP z dostawcami.

Wszystko wskazuje na to, że mimo zastrzeżeń rzecznika MŚP MPP będzie obowiązkowy w obrocie elektroniką, a jego wprowadzenie to kwestia najbliższych miesięcy. KE zgodziła się na zastosowanie takiego rozwiązania w Polsce już od 1 marca 2019 r.

Możliwe, że wprowadzeniu obowiązkowego MPP będą towarzyszyć zmiany, które złagodzą jego negatywne skutki dla przedsiębiorców. Minister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała m.in. poszerzenie możliwości regulowania z konta VAT innych danin, m.in. ZUS.