Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego działająca przy ministrze sprawiedliwości zaproponowała zmiany w kodeksie spółek handlowych.

Projekt zakłada, że kapitał zakładowy w spółce z o.o. będzie w pełni uzależniony od woli wspólników. Dlatego oprócz tradycyjnej konstrukcji spółki z o.o.,  funkcjonowałby wariant spółki z o.o. bez kapitału zakładowego, za to z kapitałem udziałowym, w którym udziały wspólników nie będą stanowić ułamka kapitału zakładowego i nie będą posiadały określonej wartości nominalnej (tzw. udziały beznominałowe).

Oprócz tego proponowany jest też wariant mieszany, w którym będą zarówno udziały o wartości nominalnej jak i udziały beznominałowe.

Nowe przepisy nie zmieniają ryzyka nawiązywania relacji biznesowych ze spółkami z o.o. Zresztą obowiązujące regulacje dotyczące kapitału zakładowego nie odgrywają większego znaczenia w zakresie zabezpieczenia kontrahentów. W istocie kapitał zakładowy nie pełni funkcji gwarancyjnej, a już na pewno nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji finansowej spółki. Stąd też proponowane zmiany z jednej strony nie wpłyną negatywnie na prowadzoną przez firmy działalność gospodarczą, z drugiej zaś zwiększą autonomię woli wspólników spółki z o.o. – uważa Bartosz Wyżykowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Według eksperta rozważenia wymaga jednak wprowadzenie modelu mieszanego, w którym będą dwa rodzaje kapitałów – zakładowy i udziałowy oraz dwa rodzaje udziałów – nominałowe i beznominałowe.

– Taki konglomerat przepisów w praktyce może powodować znaczne wątpliwości w odniesieniu do ich prawidłowej interpretacji, a co za tym idzie, trudności w funkcjonowaniu takich spółek – mówi Wyżykowski.

Proponowane są też rozwiązania, które mają na celu zwiększenie poziomu ochrony wierzycieli (kontrahentów) spółki z o.o. Jej zarząd maiłby być zobowiązany do periodycznego badania sytuacji finansowej spółki, jej płynności i wypłacalności. Na wzór spółki akcyjnej proponuje się wprowadzenie obowiązku tworzenia przez spółkę z o.o. kapitału zapasowego zasilanego z jej zysków, o docelowej minimalnej wysokości 50 000 zł. Ponadto funkcjonowałby tzw. test wypłacalności. Ma polegać na tym, że w przypadku jakichkolwiek wypłat na rzecz wspólników, zarząd spółki z o.o. obowiązany będzie podjąć tzw. uchwałę „o wypłacalności’, która stanowić będzie warunek legalności takich wypłat.

Zmiany w zakresie struktury majątkowej spółki z o.o. oparte są na zasadzie dobrowolności, czyli zarówno obecnie funkcjonujące, jak nowo tworzone spółki, będą mogły funkcjonować na dotychczasowych zasadach, chyba, że wspólnicy zdecydują inaczej.