Ministerstwo Finansów opublikowało informacje przydatne do sporządzania i badania sprawozdania finansowego. Wyjaśnia też kwestię ewidencji w księgach, które wynikają ze skorzystania przez firmę z rozwiązań przewidzianych w pakiecie tarczy antykryzysowej i finansowej.

Z powodu pandemii fiskus dał więcej czasu przedsiębiorcom na załatwienie sprawy sprawozdań finansowych. Wydłużono termin sporządzenia i zatwierdzania sprawozdań dla podmiotów, których rok obrotowy zakończył się między 29 września 2019 r. a 30 kwietnia 2020 r. oraz termin sporządzenia i zatwierdzenia nie upłynął przed 31 marca 2020 r.

Większość przedsiębiorstw dostała dodatkowe 3 miesiące, a 2 miesiące – budżetówka oraz banki i inne podmioty, o których mowa w art. 1 ust. 2 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.
 

Dobrze się zastanów, oceniając wpływ pandemii

Resort instruuje, jakie są obecnie obowiązki w tym zakresie. Np. co robić, gdy dzień bilansowy przypadł przed koronawirusem, a data sporządzenia sprawozdania finansowego już w okresie pandemii.

Upomina np., by w obecnej sytuacji szczególnie wnikliwie dokonać oceny, czy firma zakłada kontynuację działalności. Wymagany jest opis wpływu skutków epidemii w formie szczegółowego wyjaśnienia.

Gdy w ocenie kierownika jednostki firma nie przetrwa pandemii, również trzeba to wyłożyć w sprawozdaniu finansowym w informacji dodatkowej. Fiskus zastrzega, że samo wystąpienie stanu epidemii nie może być podstawą do automatycznego zastosowania art. 29 ustawy o rachunkowości (wycena aktywów, gdy działalność nie jest kontynuowana).

Z kolei gdy dzień bilansowy przypadł na okres epidemii, zdarzenia po dniu bilansowym, będące skutkami Covid-19, mogą mieć zarówno charakter zdarzeń korygujących, jak i niekorygujących sprawozdanie. Wymagane jest od kierownika jednostki, aby prawidłowo i rzetelnie ustalić w jakim zakresie powinny one zostać przedstawione.

Szczegółowe wskazówki znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów.