Przychody na rynku rozwiązań WAN definiowanych programowo (SD-WAN) zwiększą się ponad 5-krotnie do 2023 r. - prognozuje IDC. W 2017 r. wyniosły na świecie 833 mln dol., co oznacza wzrost o 83 proc. rok do roku, a w 2023 r. powinny sięgnąć 4,5 mld dol. W kolejnych latach średni roczny wzrost będzie przekraczał 40 proc. Dane obejmują zarówno sprzęt jak i oprogramowanie.

"Z pomocą technologii SD-WAN następuje jedna z najszybszych od lat transformacji w branży. Organizacje każdej wielkości modernizują swoje sieci WAN w celu zapewnienia lepszego komfortu użytkowania aplikacji chmurowych" - komentuje analityk. Zauważa, że obecni dostawcy szybko dostosowali do zmian swoje portfolio urządzeń i rozwiązań sieciowych, aby poradzić sobie z rosnącą liczbą startupów na rynku SD-WAN. Prognozowany wzrost jest związany z zapotrzebowaniem ze strony dostawców usług.  

Liderem segmentu jest Cisco, głównie dzięki szerokiemu portfolio routerów jak i zakupowi spółki Viptela. Drugi VMware również wzmocnił swoją pozycję poprzez przejęcie - firmy Velocoud.

Kolejne miejsca na światowym rynku SD-WAN według IDC zajmują: Silver Peak, Riverbed, Aryaka, Nokia i Versa.