Sprzedaż urządzeń zabezpieczających rośnie zarówno w ujęciu wartościowym, jak i ilościowym. W II kw. br. odpowiednio o 17 proc. i 25,3 proc. wobec ub.r. - ustaliło IDC. Dwucyfrowe wzrosty odnotowano także w odniesieniu do I kw. br.

Większe zapotrzebowanie jest związane z inwestycjami w modernizację sieci. Ponadto do wdrożeń przekonują użytkowników nowe funkcje w urządzeniach i poprawa wydajności we wszystkich liniach produktowych.

Przedsiębiorstwa wdrażają przede wszystkim więcej urządzeń UTM. W II kw. br. wobec ub.r. przychody dostawców takiego sprzętu były wyższe o 16,5 proc., osiągając wartość 1,9 mld dol. Obecnie UTM stanowią 52,9 proc. całości rynku urządzeń zabezpieczających.

Rośnie też zapotrzebowanie na sprzętowe zabezpieczenia sieci (w tym WAM - web access management) - o 7,8 proc. Tylko w przypadku Ipsec VPN i SSL VPN odnotowano spadek przychodów w II kw. br.

Cały rynek zabezpieczeń sprzętowych był wart w II kw. br. 3,6 mld dol. wobec 3,1 mld dol. rok wcześniej (+17 proc.).

USA odpowiadają jednak za ponad 40 proc. całego światowego rynku urządzeń zabezpieczających.

Natomiast Europa Środkowo-Wschodnia odnotowała największy wzrost w regionie EMEA - w II kw. br. przychody poprawiły się o 16,9 proc. rok do roku oraz o 11,5 proc. wobec I kw. br.  

Wśród producentów liderem jest Cisco. Za nim plasują się Palo Alto Networks, Fortinet, Check Point i Symantec. Pierwsza trójka osiągnęła ponad 20-procentowe wzrosty obrotów. Symantec odnotował spadek sprzedaży.