W II kw. br. średnia cena kontraktowa dysków klienckich SSD SATA zmniejszyła się o 6-11 proc. wobec I kw. br. – ustalił DRAMeXchange. W przypadku nośników SSD PCIe spadek wyniósł 3-10 proc. W obu grupach ceny kontraktowe topniały przez dwa kolejne kwartały.

SSD tanieją z powodu nadpodaży na rynku NAND flash. Dzięki temu tego rodzaju nośniki są coraz bardziej dostępne.

Średnia cena kontraktowa produktów PCIe jest wciąż o ok. 10 proc. wyższa w porównaniu z SATA III w II kw. br. Niemniej jednak w ocenie analityków różnica stawek znacznie zmniejszy się w tym roku. Jest to związane z trendem ogólnego spadku cen produktów klienckich SSD, jak również z wprowadzeniem nowych czipów kontrolera dla SSD PCIe.

W efekcie w ocenie firmy badawczej w tym roku na rynku pojawi się więcej notebooków wyposażonych w SSD. Już ponad połowa urządzeń wprowadzonych do sprzedaży będzie miała zamontowane dyski półprzewodnikowe.

W szczególności SSD PCIe stopniowo będą zastępować w szybszym tempie dyski SSD SATA III, będące obecnie głównym produktem dla PC. Jest szansa, że w br. udział PCIe w rynku dysków klienckich SSD przekroczy 50 proc., zwłaszcza ze względu na większą wydajność tych podzespołów.