Już 93,3 proc. nowych laptopów sprzedanych w IV kw. 2019 r. na zachodzie Europy miało dyski SSD jako podstawową pamięć masową - ustalił Context na podstawie danych z dystrybucji. Dwa lata wcześniej ten odsetek wynosił 66,7 proc. Wykorzystanie SSD w laptopach znacznie zwiększyło się w ub.r.

Co zaskakujące, SSD są również coraz częściej stosowane w komputerach stacjonarnych - już 82 proc. sprzedanych modeli w zachodniej Europie miało na pokładzie nośnik półprzewodnikowy w porównaniu z 48,5 proc. w końcu 2017 r.

Uwzględniając wszystkie notebooki, desktopy i stacje robocze sprzedane w IV kw. 2019 r. w zachodnioeuropejskiej dystrybucji, jedynie 9,4 proc. była wyposażona w HDD jako główny storage.

"Biorąc pod uwagę te trendy, można śmiało powiedzieć, że do końca 2020 r. żaden nowy laptop sprzedawany w Europie Zachodniej nie będzie miał dysku twardego jako głównego komponentu pamięci" - stwierdza Context. Przewiduje się, że w przypadku komputerów stacjonarnych ta zmiana nastąpi w 2021 r.


3 powody ekspansji SSD

Jako najważniejszy powód znacznego wzrostu popularności SSD w ub.r. analitycy podają spadające ceny nośników. W IV kw. 2019 r. jednak ten trend wyhamował. W I kw. 2020 r. spodziewany jest wzrost cen NAND o ok. 10 proc., w całym roku o ok. 30 proc. - według DrameXchange.

Ale istotne jest również to, że użytkownicy częściej niż kilka lat temu korzystają z przechowywania danych w chmurze i usług przesyłania strumieniowego. Dzięki temu rzadziej potrzebują lokalnych dysków o dużej pojemności - czym wyróżniają się HDD, i użytkowników zadowalają laptopy z SSD o mniejszej pojemności storage'u wobec wcześniejszych modeli z dyskiem twardym.

Trzeci ważny czynnik to większa świadomość użytkowników, którzy docenili zalety SSD, stąd skłonni są zapłacić nieco więcej za komputer z takim nośnikiem.

Według Contextu sprzęt z SSD jest najpopularniejszy w krajach skandynawskich i Holandii, gdzie odsetek maszyn z HDD spadł do ok. 2 proc. Za nimi są Niemcy - ponad 93 proc. W Wielkiej Brytanii niecałe 10 proc. komputerów sprzedanych w IV kw. 2019 r. miało HDD. Zachodnioeuropejską średnią zaniżają rynki na południu kontynentu, gdzie przejście na SSD jest wolniejsze - średnio 85 proc. komputerów sprzedanych pod koniec 2019 r. miało taki storage.