W I kw. 2019 r. na specjaliści IT byli trzecią najbardziej poszukiwaną grupą pracowników na rynku (po handlu i sprzedaży i obsłudze klienta). Firmy skierowały do nich 15 proc. spośród ponad 152 tys. ofert zamieszczonych na Pracuj.pl.

Jeśli chodzi o pracodawców, to firmy z sektora IT zamieściły 7 proc. (czyli ponad 10 tys.) ogłoszeń o pracę w I kw. br. na portalu rekrutacyjnym.

Popyt na fachowców IT utrzymuje się więc na podobnym poziomie, co w 2018 r. (wówczas również Pracuj.pl odnotował wskaźniki 15 proc. i 7 proc. w odniesieniu do ogólnej liczby ogłoszeń). Z tym że w I kw. br. wszystkich ofert było o 4 proc. więcej niż rok wcześniej.

Pracodawcy nadal mają do czynienia z dużym oczekiwaniami pracowników – 63 proc. specjalistów badanych przez Pracuj.pl rozgląda się za nową pracą, a według Work Service 62 proc. oczekuje w najbliższych miesiącach podwyżki. Z tego samego raportu wynika, że połowa przedsiębiorców ma problemy z rekrutacją odpowiednich kandydatów, ale wynagrodzenia chce zwiększyć tylko 27 proc. firm.

"W działaniach pracodawców powinna być uwzględniania zarówno wysoka liczba rekrutacji na rynku, jak też rosnące oczekiwania pracowników i możliwość wystąpienia wkrótce lekkiego spowolnienia koniunktury. W rozmowach z wieloma naszymi klientami, prowadzonych w I kwartale 2019 roku, dostrzegliśmy z jednej strony chęć jeszcze bardziej dynamicznej rekrutacji, a z drugiej – potrzebę dalszego rozwoju działań HR w kierunku automatyzacji, wzrostu efektywności, doboru trafnych narzędzi. Wszystkie te tendencje będą miały wpływ na rekrutację także w następnych kwartałach 2019." - komentuje Aleksandra Skwarska, starszy specjalista ds. PR i CSR, grupa Pracuj.