Póki co nie ma to jeszcze wielkiego przełożenia na polski rynek, bo w naszym języku z domem nie da się rozmawiać (ale za jakiś czas się to zmieni). W przypadku większości elementów inteligentnego domu, szczególnie w automatyce budynkowej, głos jest - w porównaniu z aplikacją w smartfonie - znacznie łatwiejszym w użyciu i naturalnym interfejsem sterowania. Dlatego trend ten powinien zyskiwać na znaczeniu w ciągu najbliższych kilku lat i kwestie niezbędnej kompatybilności inteligentnych urządzeń domowych i możliwości integracji systemów z asystentami głosowymi będą decydować o sukcesie dostawców.

Na razie mają oni ten problem, że muszą wybierać, czy ich rozwiązanie będzie obsługiwane przez asystenta Amazona, czy też może Apple’a albo Google’a. Decyzja uniemożliwia użycie produktu w konkurencyjnym ekosystemie. Może to zmienić projekt Connected Home over IP pod patronatem Zigbee Alliance, w którym swój udział zapowiedzieli tak znaczący dostawcy, jak Amazon, Apple, Google, IKEA, Samsung SmartThings, Schneider Electric czy Signify (dawniej Philips Lighting). Jego celem jest umożliwienie komunikacji między urządzeniami inteligentnego domu, aplikacjami mobilnymi i usługami w chmurze oraz zdefiniowanie określonego zestawu technologii sieciowych opartych na protokole IP, który będzie wykorzystywany do certyfikacji urządzeń.

O tym, jak bardzo sterowanie głosem może zmienić nasze domowe doświadczenia można było się przekonać m.in. podczas CES 2020, gdzie przede wszystkim Amazon i Google prezentowały możliwości swoich inteligentnych asystentów - Alexy i  Asystenta Google’a. Oba stoiska pokazywały szeroką gamę urządzeń, które - sterowane głosem - są w kuchni, salonie, biurze i każdym innym, dowolnym pomieszczeniu obsługiwane za pośrednictwem inteligentnego asystenta. Ale technologia ta wychodzi także na zewnątrz – przykładem seria zapowiedzi Amazona podczas CES o wykorzystaniu Alexy w pojazdach. Lamborghini, producent samochodów z najwyższej półki, poinformował podczas targów, że Alexa zostanie wbudowana w Huracán Evo 2020. Także firma Rivian poinformowała, że ten inteligentny asystent będzie dostępny w jej pojazdach elektrycznych. Co więcej, Amazon ogłosił, że jego wyposażone w Alexę urządzenie do deski rozdzielczej pojazdu będzie stopniowo zdobywać świat, poczynając od Indii.