Cały rynek macierzy all-flash został wyceniony na 5,9 mld dol. w 2018 r., a w 2023 r. ma osiągnąć wartość 17,8 mld dol. Roczna stopa wzrostu w tym okresie powinna więc wynieść średnio 24,53 proc. - według prognozy MarketsandMarkets.

Macierze all-flash będą wdrażane przede wszystkim w centrach danych. Łatwość zarządzania, instalacji i utrzymania takich rozwiązań, a także zapotrzebowanie na przetwarzanie informacji w czasie rzeczywistym i wykorzystanie pamięci masowych w aplikacjach sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML) będą generować większy popyt na tego rodzaju storage w najbliższych latach. Największymi wyzwaniami dla całego rynku macierzy all-flash są problemy związane z wydajnością i awariami napędów - twierdzą analitycy.

W szybszym tempie będzie zwiększać się popyt macierze all-flash bazujące na architekturze CFM (Custom Flash Module) ponieważ zajmują one mniej miejsca, potrzebują mniej energii i chłodzenia. Obecnie niewielka liczba producentów oferuje macierze all-flash CFM, ale można spodziewać się, że ich liczba zwiększy się.

All-flash jest używany głównie w blokowych systemach pamięci masowej i w najbliższych latach nadal będą dominowały te zastosowania. Jednak ponadprzeciętny wzrost powinien cechować pamięci obiektowe wykorzystujące AFA.