W IV kw. 2018 r. sprzedaż systemów hiperkonwergentnych zwiększyła się na świecie o 57 proc., do 1,93 mld dol. - według IDC.

Zapotrzebowanie na infrastrukturę hiperkonwergentną (HCI) pozostaje głównym motorem wzrostu rynku systemów konwergentnych. Rośnie zdolność HCI do obsługi obciążeń o znaczeniu krytycznym dla biznesu, przy jednoczesnym zmniejszeniu złożoności centrum danych, a ceny są coraz bardziej przystępne - komentuje analityk. Dlatego prognozowany jest dalszy wzrost popytu na te rozwiązania.

Gartner przewidywał w ub.r., że do 2020 r. już 20 proc. krytycznych aplikacji biznesowych zostanie przeniesione na infrastrukturę hiperkonwergentną, a w 2019 r. obroty na HCI pójdą w górę o 45 proc.

Według IDC na rynku sprzętu HCI dominuje dwóch graczy: Dell EMC jest liderem (28,6 proc. w IV kw. ub.r.). Zwiększył sprzedaż o 64,2 proc. r/r. Udział drugiego Nutaniksa mimo wzrostu obrotów o 24 proc. spadł z blisko 19 proc. do mniej niż 15 proc., co jest związane z koncentracją tej firmy na oprogramowaniu do systemów hiperkonwergentnych.

Nutanix jest drugim na świecie dostawcą software'u na rynku HCI. Systemy oparte na jego oprogramowaniu miały blisko 30 proc. udziału w rynku w IV kw. ub.r. Liderem jest VMware (38 proc.).

Trzecim graczem na rynku sprzętu i oprogramowania HCI jest HPE (ponad 5 proc. udziału).