Broadcom negocjuje zakup Symantec'a. Rozmowy są zaawansowane - twierdzi Bloomberg. Transakcja może być warta ponad 15 mld dol.

Symantec mimo problemów ostatnich lat nadal plasuje się w czołówce światowych dostawców rozwiązań bezpieczeństwa cyfrowego z przychodami rocznymi wynoszącymi ostatnio 4,73 mld dol.

Broadcom należy do największych na świecie dostawców czipów, wykorzystywanych głównie do łączności w rozwiązaniach sieciowych, takich jak karty ethernet, kontrolery RAID NVMe, SATA, SAS, kontrolery HBA Fibre Channel wykorzystywane w platformach serwerowych i in.

Obie firmy nie razie nie skomentowały informacji o rozmowach. W ocenie partnerów, z którymi rozmawiał amerykański CRN, nie widać wielkich korzyści dla obu korporacji z ewentualnej zmiany. Zwracają oni uwagę na różne obszary działania i odmienną bazę klientów.

Z kolei jeden z analityków w Financial Times zauważa, że ewentualna transakcja to okazja do taniego zakupu ważnych strategicznie aktywów, bo Symantec ma wielu stałych klientów korporacyjnych, którym trudno zmienić dostawcę. Broadcom już w ub.r. zaskoczył rynek kupując software'owego giganta CA Technologies za blisko 19 mld dol.

 

Minął trudny rok

Dla Symantec'a ostatnie lata nie były łatwe. Wyniki minionego roku finansowego po raz kolejny pokazały spadek sprzedaży, w tym w segmencie przedsiębiorstw o 10 proc. Zysk spadł o 6 proc. Po publikacji bilansu rezygnację w maju br. złożył CEO Greg Clark.

Ostatnio Symantec uplasował się w dolnej części rankingu dostawców cyberbezpieczeństwa Canalys Cybersecurity Leadership Matrix 2019, co oznacza słabsze w porównaniu z większością konkurentów oceny partnerów i stagnację albo pogorszenie wyników w kanale sprzedaży.

W ub.r. pojawiła się informacja, iż zakup Symantec'a negocjuje fundusz Thoma Bravo, ale najwyraźniej nie udało się osiągnąć porozumienia.

Warto przypomnieć, że w 2010 r. lider branży dostawców procesorów, Intel, kupił McAfee za 7,7 mld dol., ale przejęcie nie spełniło oczekiwań. Nie doszło do zakładanych synergii (Intel planował m.in. integrację rozwiązań bezpieczeństwa McAfee w procesorach). Intel zdecydował się ostatecznie sprzedać większość udziałów w McAfee korporacji TPG w 2016 r. Wówczas biznes ten wyceniono na 4,6 mld dol.