W 2018 r. Synology sprzedało 6 mln urządzeń. W segmencie biznesowym w skali globalnej wzrost wyniósł ponad 30 proc. – poinformowała Magdalena O’Dwyer, Product Manager na Polskę, kraje bałtyckie i Bałkany w Synology, podczas Synology Media Event 2018.

Z kolei rok 2019 będzie rokiem zmian i nowości – zapowiada Synology. Planowana jest premiera kolejnej wersji systemu operacyjnego DSM (DiskStation Manager). Na rynku pojawi się nowy model pamięci masowej z aktywnym podwójnym kontrolerem, nowe rozwiązanie do monitoringu oraz wiele dodatkowych aplikacji i premierowych urządzeń. W tym roku Synology po raz pierwszy nagrodziło polskich partnerów.

Nowy DSM 7.0 ma ułatwić zarządzanie działom IT i zwiększyć bezpieczeństwo systemów. Zmodyfikowano interfejs użytkownika, przez co szybciej można dotrzeć do potrzebnej informacji. Dodano ponad 1,5 tys. interaktywnych komunikatów, co pozwala administratorowi na błyskawiczną kontrolę tego co się dzieje i wychwycenie błędów. Poprawiono więc komunikację – np. wprowadzono powiadomienia, jaki dysk trzeba wymienić oraz w jaki sposób – użytkownicy czy administratorzy nie muszą się domyślać, gdzie leży problem i jak go rozwiązać.

Nowością w DSM jest narzędzie, które prognozuje awarię dysku. Ma to umożliwić neutralizację problemu z wyprzedzeniem, by uniknąć kosztownych przestojów w firmie.

Jak zaznaczyła Magdalena O’Dwyer, przewidywanie awarii to jeden z obszarów, na którym Synology będzie koncentrować się w 2019 r.

Wprowadzona w DSM technologia tzw. szybkiej przebudowy dysku twardego ma znacznie skrócić czas procesu w oparciu o wykorzystanie danych. Według producenta może przyspieszyć tempo o 40 proc., minimalizując ryzyko narażenia systemów.

Wśród nowych narzędzi jest też CMS 2.0, który ułatwia zarządzanie serwerami NAS – nawet do 10 tys. urządzeń z centralnego pulpitu.

Ulepszono interfejs mobilny: użytkownicy mogą logować się do DSM na swoich smartfonach, skanując kod QR z aplikacji DS finder.


"Stawiamy na bezpieczeństwo"

„Bezpieczeństwo w pracy i w domu to aspekt, na który mocno stawiamy” – podkreślał z kolei Przemysław Biel, Country Sales Representative Synology na Polskę.

Wskazał na szybkie wyszukiwanie błędów i ich poprawianie. Zapewnia, że np. w nwoym SRM 1.2 (Synology Router Manager) w ciągu 24 godz. wprowadzono poprawkę, by „załatać” jedną z groźniejszych luk. Nowe oprogramowanie ma takie zabezpieczenia, jak kontrola dostępu czy zapobieganie zagrożeniom, a cechuje je ok. 10-krotny skok wydajności w porównaniu z SRM 1.1 - zapewnia Przemysław Bień. W końcu br. debiutował Mesh Router MR2200ac, wyposażony w oprogramowanie SRM 1.2. To pierwszy router mesh Synology.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich rozwiązań, Synology umożliwia użytkownikom zgłaszanie luk w zabezpieczeniach (za wynagrodzeniem). W 2017 r. według danych firmy takich informacji było 129.  

Wśród nowości jest oprogramowanie Active Backup Suite do tworzenia kopii zapasowych, wcześniej wprowadzono Synology C2 backup czyli backup w prywatnej chmurze.

Synology ogłosiło także nową funkcję strumieniowego przesyłania plików we wspólnej aplikacji do udostępniania plików Drive, technologię korekcji obrazu wykorzystującą techniki głębokiej analizy w aplikacji Moments, integrację produktów Synology i inteligentnych asystentów głosowych, takich jak Alexa i Siri, DVA Surveillance Station, która jest zintegrowana z technikami głębokiego uczenia się.


„O to pytali partnerzy”

Jako jedną z najważniejszych nowości sprzętowych Synology wskazano UC300 (Unified Controller) – rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych. Jest to pierwszy serwer dedykowany iSCSI wyposażony w podwójnie aktywny kontroler. Nowy sprzęt ma zapewnić nieprzerwaną pracę oraz wydajność do 100 tys. IOPS. UC300 to produkt, z którym Synology powalczy o kolejny segment rynku - wchodzi na poziom bardziej zaawansowanych rozwiązań korporacyjnych.

„Bardzo dużo partnerów pytało nas o rozwiązanie z dwoma kontrolerami” – zapewniał Przemysław Biel. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest według niego tryb dual active w UC300. Serwer tworzy kopię zapasową dwóch kopii dla ważnych urządzeń, aby zapobiec przerwom w działaniu w razie awarii w jednym miejscu. Gdy jeden serwer musi przejść w tryb offline, usługi są automatycznie przełączane na inny.

Z kolei DS1419dva to pierwsze urządzenie do monitoringu wyposażone w oprogramowanie Deep Video Analysis (DVA), które zadebiutuje w przyszłym roku. Według producenta sprawdzi się zwłaszcza w sklepach i centrach handlowych. Oprogramowanie zawiera sześć reguł rozpoznawania obrazów, w tym wykrywanie obiektów, wykrywanie ruchu, strefa bezczynności, liczenie osób, obcy obiekt i brakujący obiekt.

Z kolei dzięki aplikacji LiveCam z pomocą telefonu można np. sprawdzić, co robi dziecko czy osoba, którą opiekuje się użytkownik. Aplikacja DS Cam pozwala na monitoring w czasie rzeczywistym.  

Kolejnym premierowym produktem jest 12-zatokowy DS2419.

„Na to czeka wiele firm, które nie mają szaf rack, a potrzebują czegoś dużego” – twierdzi Przemysław Biel.

Na początku przyszłego roku na polski rynek wejdzie również DS619slim, mieszczący sześć 2,5-calowych nośników.

„W niedalekiej przyszłości Synology będzie nadal eksplorować różne rynki, tworząc kompleksowe rozwiązania skoncentrowane na przechowywaniu, backupie zewnętrznym, komunikacji sieciowej i usługach w chmurze "- zapowiada Derren Lu, dyrektor generalny Synology.