Analityka i bezpieczeństwo cyfrowe to główne priorytety inwestycji dyrektorów IT w administracji w 2019 r. – wynika z badania Gartnera. Wskazało je po 43 proc. ankietowanych z 89 krajów. Oznacza to zmianę preferencji. Chmura, która w ub.r. była numerem 1, spadła na trzecie miejsce (39 proc.).

Chmura nie jest już także postrzegana przez szefów IT jako najważniejszy "game changer" wśród technologii informatycznych, tak jak w ub.r. Wymieniło ją w tym kontekście 19 proc. Większe znaczenie CIO przypisują obecnie sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu (27 proc.) oraz analityce danych (22 proc.).

Jak wyjaśnia przedstawiciel Gartnera, wykorzystanie danych jest podstawą działania administracji. Możliwość sięgnięcia po nie w czasie rzeczywistym znacznie poprawi zdolność do bezproblemowego dostarczania usług.
 
Z kolei rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji pozwolą odciążyć fachowców i powierzyć im bardziej złożone zadania i decyzje.

Choć AI nie jest na topie wśród priorytetów inwestycyjnych w br., to jak dotąd 10 proc. ankietowanych CIO w administracji wdrożyło rozwiązanie AI, 39 proc. zamierza to zrobić w ciągu najbliższych 2 lat, a 36 proc. – w okresie 2 – 3 lat.

 

Priorytety inwestycji w IT w 2019 r. – według szefów IT w administracji

  Priorytety % odpowiedzi
1 BI/analityka 43%
2 Cyberbezpieczeństwo 43%
3 Rozwiązania i usługi chmurowe 39%
4 Wzmocnienie i transformacja najważniejszych systemów 33%
5 Aktualizacje i rozwój oprogramowania 26%
6 Infrastruktura i centra danych 23%
7 Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe 22%
8 Integracja rozwiązań IT 21%
9 Poprawa doświadczenia użytkownika 20%
10 Aplikacje mobilne 19%

Źródło: Gartner

 

Chcą inwestować, ale nie mają za co

Jeśli chodzi o strategiczne priorytety biznesowe, to najwięcej, ??18 proc. dyrektorów, za najważniejsze uznaje inicjatywy związane z cyfryzacją. Kolejne miejsca zajmują cele specyficzne dla sektora (13 proc.), poprawa działalności operacyjnej (13 proc.) oraz optymalizacja lub redukcja kosztów (8 proc.).

Pomimo deklarowanej koncentracji na cyfryzacji, tylko 17 proc. szefów IT w administracji planuje zwiększyć swoje inwestycje w inicjatywy z nią związane, w porównaniu z 34 proc. w innych branżach. Prawie połowa CIO z urzędów (45 proc.) tłumaczy, że brakuje im zasobów IT i biznesowych.

Dane z ankiety wskazują według Gartnera, że administracja poczyniła postępy w projektowaniu i dostarczaniu usług cyfrowych, osiągając poziom zbliżony do innych branż. Pozostaje jednak w tyle zwłaszcza w poprawie bezpieczeństwa informatycznego.

W badaniu pytano 528 dyrektorów IT jednostek administracji z 89 krajów.