Tegoroczne targi Mobile World Congress w Barcelonie nie odbędą się. Organizator, GSMA, zdecydował się na odwołanie imprezy z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa.

Wcześniej udział w związku z epidemią odwołało kilku znaczących uczestników, m.in. Ericsson, Sony, LG, Intel, Cisco, Facebook, Amazon, a ostatnio Nokia. Rezygnacji było ponad 30.

Biorąc pod uwagę skalę imprezy, nie było to jednak wiele - w tegorocznych targach miało wziąć udział 2,8 tys. wystawców, spodziewano się ponad 100 tys. gości. W tym 5-6 tys. z Chin. Firmy z tego kraju z Huawei na czele nie zrezygnowały z udziału. GSMA zakazał natomiast przyjazdu osobom z prowincji Hubei, gdzie wybuchła epidemia (inna sprawa, czy dałoby się wyezgekwować to ograniczenie). Chińskie firmy podjęły natomiast środki ostrożności, izolując zagrożonych pracowników i delegując inne osoby do prowadzenia stoisk.

Z kolei rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia, która monitoruje skalę zagrożenia epidemią, powiedział dla Reutersa, że nie wymaga się obecnie odwoływania dużych imprez poza Chinami z powodu koronawirusa.

W Amsterdamie rozpoczynają się właśnie inne duże targi technologiczne - ISE, gdzie spodziewanych jest ponad 80 tys. gości.

Na czwartek zapowiedziano konferencję prasową z udziałem organizatorów MWC. Rezygnacja oznacza straty dla uczestników i całej infrastruktury hotelowej, gastronomicznej, transportowej w Barcelonie.