Według Tech Daty najważniejsze technologie nowej generacji - chmura, bezpieczeństwo i analityka wraz z IoT, generują obecnie 1,5 - 2 mld dol. obrotów (4,2 - 5,6 proc. całej korporacji po połączeniu z Avnetem). Ale te trzy obszary mają odpowiadać za trzy czwarte wzrostu na całym rynku IT.

Jak przekonuje Rich Hume, dyrektor operacyjny Tech Daty, możliwości partnerów w biznesie chmurowym poszerzają się wraz z coraz szerszym wykorzystaniem takich usług w MŚP. Według niego przychody z rozwiązań chmurowych w kanale sprzedaży mają zwiększyć się o 30 proc. do 2020 r., a w zakresie bezpieczeństwa i analityki - po 7 proc.

Tech Data poinformowała o wyraźnym wzroście sprzedaży usług chmurowych. Ten biznes generuje obecnie 700 mln dol. obrotu (run rate). W porównaniu do przychodów całej korporacji to 2 proc. udziału. Ale widać spory wzrost - w maju br. wskaźnik ten wynosił 500 mln dol., a 2 lata temu - 200 mln dol. Zwiększa się przede wszystkim dzięki SaaS. Firma przewiduje, że na koniec roku finansowego (31 stycznia 2018 r.) będzie miała 3 mln abonentów usług SaaS wobec 1,2 mln rok wcześniej oraz 400 tys. rok temu.

Czynnikiem rozwoju tego biznesu jest także przejęcie Avnetu, którego biznes chmurowy był bardziej związany z infrastrukturą jako usługą (IaaS). Dystrybutor spodziewa się dalszego szybkiego wzrostu zarówno na SaaS, jak i IaaS.

Platforma chmurowa Tech Daty została uruchomiona 6 lat temu. CEO Bob Dutkowsky zapowiedział, że firma planuje poszerzyć jej możliwości i dodać nowe produkty.