Wartość transakcji to 2,6 mld dol. Umowę w tej sprawie spółki zawarły we wrześniu ub.r. Szef Tech Daty, Bob Dutkowsky, przekonuje, że zjednoczone organizacje będą "perfekcyjnie pozycjonowane w epicentrum ekosystemu IT". Dzięki zakupowi mają skorzystać partnerzy. "Będziemy w stanie zrobić dla nich więcej, niż dotychczas" - obiecuje CEO. 

Rozwój dystrybutora mają przyspieszyć także nowe relacje vendorami, nowi klienci oraz kompetencje pozyskane wraz z Avnetem, zwłaszcza rozwiązania, usługi i sprzęt z obszaru centrów danych. Tech Data zyska także większy zasięg geograficzny, zwłaszcza w regionie Azji i Pacyfiku, co było jednym z powodów przejęcia.

Z kolei Avnet odcinając dział VAD skoncentruje się na dystrybucji komponentów oraz rozwiązań wbudowanych.

Patrick Zammit, dotychczasowy szef Avnet Technology Solutions, został szefem połączonych organizacji w Europie. Jego przełożym jest dyrektor operacyjny Tech Daty, Rich Hume. William Chu, wcześniej szef Avnet TS w regionie APAC, pozostanie szefem połączonych korporacji w tym regionie. Jaideep Malhotra z Avnetu odpowiada za globalny biznes komponentów komputerowych.

Z kolei z Tech Daty Els Demeester został wiceprezesem ds. integracji, a Michael Urban - wiceprezesem ds. transformacji i współpracy z producentami. 

Na pożegnanie z Avnetem dział Technology Solutions notował spadki. W IV kw. 2016 r. jego przychody zmniejszyły się o 10 proc. rok do roku, do 2,45 mld dol., a zysk operacyjny - o 9 proc., do 103,2 mln dol.