Tech Data raczej nie będzie realizować dużych przejęć. Bardziej prawdopodobne są zakupy mniejszych, niszowych podmiotów, wyspecjalizowanych w specyficznych obszarach - ocenia Patrick Zammit, szef Tech Daty w Europie w rozmowie z serwisem channelweb.co.uk. Zaznacza, że dystrybutor koncentruje się zwłaszcza na technologiach nowej generacji i bezpieczeństwie, co może sugerować obszar zainteresowań potentata, jeśli chodzi o ewentualne przejęcia lokalnych podmiotów. Ostatnio w ciągu 18 miesięcy Tech Data pomyślnie przeprowadziła integrację z innym globalnym graczem, Avnet Technology Solutions, przejętym na początku 2017 r.

Mimo że po wchłonięciu Avnet TS Tech Data nie planuje dużych akwizycji, Zammit nie ma wątpliwości, że konsolidacja w europejskiej dystrybucji nadal będzie postępować. Zwraca uwagę, że ten rynek w porównaniu z amerykańskim jest nadal bardziej rozdrobniony. Na Starym Kontynencie nie brakuje krajowych i regionalnych graczy. Regionalni dystrybutorzy prowadzą w Europie ekspansję w nowe rejony i konsolidują rynek.

"Konkurencja pozostaje bardzo ostra, ale w dystrybucji nie jest to niespodzianką, dlatego tak ważna jest skala, aby można było nadal dostosowywać się w tym środowisku" - wyjaśnia Patrick Zammit w channelweb.co.uk.

Także analitycy Contextu są zdania, że konsolidacja europejskiego rynku dystrybucji w br. będzie kontynuowana, a może nawet przyspieszy, co wyjaśniają m.in. wpływem presji cenowej ze strony etailerów.

Konsolidacja na dużą skalę nie omija również polskiego rynku. Also Holding zamierza przejąć kontrolę nad ABC Datą. W grudniu ub.r. zawarto umowę określającą wstępnie warunki przejęcia.