W minionym I kw. finansowym 2020 (do 30 kwietnia br.) Tech Data odnotowała spadek przychodów o 2 proc., do 8,4 mld dol. Powodem jest głównie wyraźny dołek w Europie (-8 proc.), która odpowiada za ponad połowę sprzedaży amerykańskiego dystrybutora (4,3 mld dol.).

Wśród zasadniczych czynników spadku wskazano zmiany kursów walut. Bez uwzględnienia tego elementu wynik w Europie byłby wyższy o 1 proc. - informuje Tech Data. To i tak mniejszy plus niż przed rokiem (+10 proc. po stałych kursach). Kolejne negatywne czynniki, które spowolniły sprzedaż to brexit, niedostateczna podaż procesorów, spowolnienie na rynku komputerów, sankcje wobec Huawei i wojna handlowa USA z Chinami.

Jak zaznacza CEO Rich Hume, nowe cła na elektronikę produkowaną w Chinach, zapowiedziane przez amerykańskie władze, mogą mieć wpływ także na europejski rynek, jeżeli producenci generalnie podniosą ceny sprzętu w związku ze wzrostem kosztów. Wojna celna może też doprowadzić do spowolnienia gospodarczego na świecie.

Za wzrosty sprzedaży w Tech Dacie odpowiadały w I kw. natomiast takie obszary jak chmura, bezpieczeństwo, rozwiązania sieciowe i mobilne oraz serwery.

  .
Większy zysk

Mimo mniejszej sprzedaży w Europie zysk operacyjny Tech Daty na kontynencie wzrósł ponad dwukrotnie wobec ub.r., do 36,4 mln dol., a w ujęciu non-GAAP był wyższy o 4 proc. (+14 proc. po stałym kursie). Globalnie Tech Data zwiększyła zysk netto z 33,7 mln dol. przed rokiem do 55,5 mln dol. 

Marża brutto dystrybutora wyniosła na świecie średnio 6,06 proc. wobec 6,12 proc. przed rokiem. W ujęciu kwotowym zysk brutto (509,4 mln dol.) spadł o 3 proc., ale bez uwzględnienia wahań kursów walut byłby nieco wyższy (+2 proc.).

Nadal pomimo rozwoju segmentu VAD największe przychody Tech Data generuje na sprzęcie Apple'a (13 proc. światowych przychodów dystrybutora). Nieco mniej na Cisco (11 proc.) i HP (10 proc.).

CEO Rich Hume ocenia, że mimo iż doszło do pewnego spowolnienia wzrostu na rynku IT, popyt w jego ocenie nadal jest solidny, a perspektywy biznesu dobre. W aktualnym kwartale Tech Data zakłada sprzedaż na poziomie 8,6 - 8,9 mld dol.