Resort zajął się weryfikacją danych w przesyłanych przez przedsiębiorców plikach JPK_VAT. Od lipca 2016 r. mają obowiązek je generować duże firmy, a od początku 2017 r. – także małe i średnie (minimum 10 pracowników). Mikroprzedsiębiorstwa będą musiały wysyłać skarbówce jednolite pliki kontrolne z danymi VAT od 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że stwierdzono liczne niezgodności w sprawdzanych plikach JPK VAT. Do najczęstszych należą: rozbieżności danych zapisanych w JPK_VAT z danymi w deklaracjach podatkowych, odmienne kwoty podane przez dwie strony tej samej transakcji, odliczanie podatku na podstawie faktur wystawionych przez podmioty, które nie są czynnymi podatnikami VAT.

Wyniki kontroli pokazują, że firmy mają spore problemy ze spełnieniem nowych wymagań. Kiedy obowiązek przesyłania JPK obejmie również mikroprzedsiębiorców, może być jeszcze gorzej. 

Resort finansów wyjaśnia, że luki wykryło nowe oprogramowanie analityczne stworzone do prześwietlania zawartości jednolitych plików kontrolnych. Nieprawidłowości dotyczą lutego br.

Dobra wiadomość jest taka, że ministerstwo nie wspomina o karach. Informuje natomiast, że kontaktuje się z podatnikami, u których stwierdzono wyżej opisane błędy, za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wysyła wiadomości z adresu jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl. 

E-mail zawiera prośbę sprawdzenie plików JPK_VAT oraz – w przypadku stwierdzenia błędów – skorygowanie złożonej deklaracji VAT bądź przesłanego JPK_VAT. Resort zapewnia, że wysyłane pisma nie będą zawierały wezwań do zapłaty. Mimo to lepiej nie lekceważyć „próśb” skarbówki.

„Problem może pojawić w przypadku, gdy podatnik nie zastosuje się do przesłanych wytycznych lub nie złoży wyjaśnień. Konsekwencją może być bardziej szczegółowa weryfikacja rozliczeń, ze wszelkimi tego konsekwencjami, takimi jak wymierzenie sankcji czy pociągnięcie do odpowiedzialności karno-skarbowej” – komentuje Karol Potocki z Onwelo.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to nowy sposób Ministerstwa Finansów na przeprowadzanie kontroli skarbowych w firmach. Resort finansów liczy na to, że dzięki częstszym i sprawniejszym kontrolom skuteczniej będzie walczyć m.in. z luką w VAT szacowaną na ok. 50 mld zł rocznie.