Badanie miało duży zasięg, bo objęło prawie 110 tys. resellerów z regionu EMEA. Liderem okazują się Niemcy – w tym kraju 10 proc. badanych firm z kanału partnerskiego twierdzi, że czynnie działa w obszarze Internetu rzeczy. Wynik Polski to 7,1 proc., tak samo jest na Węgrzech, a w naszym regionie lepsi są Czesi (8,5 proc.). Co ciekawe, z raportu wynika, że nie jesteśmy tacy ostatni, bo w takich europejskich krajach, jak Włochy i Hiszpania, resellerzy są jeszcze mniej zainteresowani rozwijaniem IoT – ich wyniki to (odpowiednio) 6,9 i 7,0 proc.

 
Jeśli chodzi o rodzaj resellerów wiążących swoją działalność z Internetem rzeczy, to najwięcej jest firm integrujących infrastrukturę ICT – to 16 proc. wszystkich deklarujących posiadanie oferty IoT. Firmy zdefiniowane w badaniu jako resellerzy sprzętu, oprogramowania i usług dla klienta biznesowego stanowią jedynie 3,8 proc. tych z ofertą IoT. Pod względem obsługiwanych rynków okazało się, że największy procent partnerów z rozwiązaniami IoT działa w branży logistyki (21 proc.), a zaraz za nią są sektor obronny i przemysł chemiczny (po 19 proc.).

  
W raporcie CompuBase można przeczytać: „Choć Internet rzeczy jest obecnie bardzo modnym pojęciem, to wciąż jest nowością, co wiąże się z ryzykiem przy wdrażaniu tej technologii i tworzeniu strategii wprowadzania jej na rynek. Obserwujemy, że w oferowaniu IoT przodują większe firmy, które mają odpowiednie zasoby do tworzenia, rozwijania i dostarczania nowej technologii klientom”.