Przychody z usług profesjonalnych związanych z Internetem rzeczy będą zwiększać się średnio o 19,1 proc. rocznie do 2023 r. - prognozuje MarketsandMarkets. Tym samym ciągu 5 lat wartość tego rynku na świecie zwiększy się z 79 mld dol. do 189,2 mld dol. Dane obejmują doradztwo, infrastrukturę, projektowanie i integrację systemów, wsparcie i utrzymanie oraz szkolenia. Głównymi czynnikami wzrostu popytu na usługi profesjonalne w obszarze IoT jest coraz szersze zastosowanie połączonych urządzeń oraz wymaganie dostosowanych do potrzeb klienta specjalistycznych usług w przemyśle i transporcie.

Największy udział w rynku będzie miał konsulting. Organizacje będą potrzebować wiedzy dotyczącej poprawy procesów biznesowych, sposobów zastosowań IoT, oceny technologii czy przygotowania architektur IoT. Fachowi doradcy mają zapewnić kompetencje w zakresie rozwoju i wdrożenia odpowiednich aplikacji i architektury Internetu rzeczy w organizacjach, pomóc w ulepszeniu istniejących systemów itd. Pomagają również firmom spoza branży IT z minimalną wiedzą specjalistyczną w zrozumieniu technologii Internetu rzeczy. Usługi konsultingowe w zakresie IoT można podzielić na doradztwo techniczne, biznesowe i operacyjne - informuje firma analityczna.

Przewiduje się, że w segmencie transportu i logistyki obroty na usługach profesjonalnych będą rosnąć najszybciej do 2023 r. Jest to związane z wymogami automatyzacji w biznesie.