Ustawa wdraża w polskim prawodawstwie zapisy dyrektywy unijnej 2011/83/WE w sprawie praw konsumentów, jednak niektóre zapisy są jeszcze bardzie korzystne dla kupujących, niż wymaga tego od nas Unia. Projekt przewiduje m.in., że przedsiębiorca będzie musiał na żądanie konsumenta wymienić sprzęt elektroniczny lub elektryczny na nowy, zwrócić pieniądze lub obniżyć cenę, jeżeli awarii ulegnie urządzenie, które było już w ciągu 2 lat naprawiane lub wymienione Wymiana lub odstąpienie od umowy ma nastąpić nawet w przypadku drobnej awarii, która mogłaby zostać  usunięta. W opinii ZIPSEE (Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT) spowoduje to masowe pozbywanie się przez użytkowników niespełna dwuletniego sprzętu na koszt przedsiębiorcy.

Związek alarmuje, że przyjęte przez Senat przepisy wpłyną na pogorszenie sytuacji przedsiębiorców oraz mogą spowodować utratę tysięcy miejsc pracy w punktach serwisowych. Zdaniem ZIPSEE w wyniku zmniejszonej liczby napraw, tysiące małych, często rodzinnych firm serwisowych stracą rację bytu i zostaną zmuszone do zlikwidowania działalności. Co więcej, sytuacja ta doprowadzi do powstawania dodatkowych kosztów po stronie przedsiębiorców, związanych zarówno z koniecznością wymiany sprzętu, który mógłby zostać naprawiony oraz utylizacją zwróconych urządzeń.

– Działania rządu są nacechowane sprzecznością. Obecnie zabiega on o inwestora, który pomoże w utrzymaniu około 1000 miejsc pracy w upadającej fabryce Fagor Mastercook we Wrocławiu, obiecując wsparcie z budżetu państwa w wysokości nawet do 100 mln zł. W tym samym czasie Sejm i Senat przyjmuje projekt ustawy, która grozi utratą miejsc pracy w punktach serwisowych oraz postawi rodzimych przedsiębiorców w pozycji gorszej niż ich niemieccy lub francuscy konkurenci. Zastanawiam się, czy dla nich też przygotowano pakiet pomocowy i czy rząd tworząc ustawę policzył, ile proponowane zmiany będą kosztowały polską gospodarkę – zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów – mówi Michał Kanownik, dyrektor ZIPSEE.

Związek zwraca uwagę, że przyjęte rozwiązanie nie występuje w prawie innych państw UE. Na szkodliwe dla biznesu zapisy zwracały uwagę liczne stowarzyszenia przedsiębiorców (m.in. Stowarzyszenie Właścicieli Serwisów, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Związek Pracodawców AGD – CECED Polska), ale według ZIPSEE decydenci pozostali głusi na argumenty.