KAS, CBŚP i prokuratura rozbiły międzynarodową grupy przestępczą i zapobiegły wyłudzeniu zwrotu ponad 370 mln zł VAT - poinformowała warszawska Izba Administracji Skarbowej.

Jak twierdzi skarbówka, podejrzani próbowali wyłudzić potężną kwotę na fikcyjnych transakcjach metalami i elektroniką w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W przypadku sprzętu elektronicznego do wyłudzeń miały posłużyć m.in. warte rzekomo prawie 200 mln zł zestawy do obsługi telefonii komórkowej, które w istocie stanowiły złom komputerowy przywieziony z Niemiec. Grupę tworzyli obywatele Estonii i Węgier. Aresztowano 4 osoby, z których jedna nadal przebywa w areszcie.

Według KAS podejrzani ściągnęli na siebie uwagę kontrolerów z powodu bardzo dużej kwoty zwrotu VAT jednego z podmiotów, przy wcześniejszych nie przekraczających kilku tysięcy złotych. Czujność skarbówki wzbudziła też osoba prezesa zarządu spółki, który zakładał i odsprzedawał kolejne podmioty. Następnie większość z nich według skarbówki uczestniczyła w tzw. łańcuchach podatkowych.

Materiał dowodowy w sprawie liczy ponad 150 tomów, akt oskarżenia ma prawie 640 stron. W ramach postępowania przesłuchano ok. 100 świadków, przeprowadzono kilkadziesiąt przeszukań. Prokuratura regionalna w Warszawie wniosła do sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko 11 osobom.