Fundusz venture capital Insight Partners kupił Veeam Software za ok. 5 mld dol. Szwajcarska firma specjalizująca się w rozwiązaniach do ochrony, odtwarzania i zarządzania danymi w chmurze, przeniesie centralę do USA. Przejęcie zostanie sfinalizowane w I kw. 2020 r. Ma przyspieszyć transformację Veeam do chmury hybrydowej (tzw. Act II), ekspansję na nowe rynki i dalszy wzrost. Celem jest m.in. utrzymanie pozycji lidera w regionie EMEA (w Europie ma już dominującą pozycję), a zwłaszcza zwiększenie udziałów w amerykańskim rynku (gdzie Veeam na razie aspiruje do pozycji nr 1). Firma podaje, że ma obecnie 365 tys. klientów w ponad 160 państwach, ponad 70 tys. partnerów i oddziały w 30 krajach. Roczne przychody przekraczają 1 mld dol. Veeam Software został założony w 2006 r.

Nowym szefem Veeam Software będzie William Largent, awansowany z funkcji wiceprezesa ds. operacji. Danny Allan został mianowany dyrektorem technologicznym (Chief Technology Officer - CTO). Po finalizacji przejęcia współzałożyciele firmy Andrei Baronov (dotychczasowy CEO) i Ratmir Timashev (wiceprezes odpowiedzialny za sprzedaż i marketing) ustąpią z zarządu. Rada dyrektorów zostanie uzupełniona m.in. o ludzi z Insight Partners.

Insight Partners zarządza obecnie aktywami o wartości ponad 20 mld dol., ulokowanymi w ponad 300 przedsiębiorstwach. Zainwestował w Veeam na początku 2019 r., współpracował w obszarze strategii biznesowej działu ScaleUp, Insight Onsite w celu rozwoju platformy zarządzania danymi Veeam Cloud. Po inwestycji wprowadzono szereg nowości obejmujących zarządzanie, migrację, koordynację i ochronę danych w środowiskach AWS i Microsoftu.

 

"Wchodzimy w erę zarządzania danymi w chmurze"

"W świecie, w którym najcenniejszy zasób firmy, jej dane, nieustannie się zmienia i tworzy się je na niespotykaną dotąd skalę, zarządzanie danymi nigdy nie było tak ważne i bardziej złożone” - przekonuje Danny Allan, CTO Veeam. Zapewnia, że w 2019 r. korporacja kolejny rok w rzędu zanotowała duże wzrosty sprzedaży jak i obrotów. Zapotrzebowanie na zarządzanie danymi, zwłaszcza w chmurze, generuje coraz większy popyt na produkty firmy.

"Wierzymy, że wchodzimy w erę zarządzania danymi w chmurze" - deklaruje CTO. Według niego następnym krokiem dla firmy, po tym jak Veeam zapewnił klientom ochronę kopii zapasowych i odtwarzanie danych, jest pomoc w zarządzaniu danymi i generowanie z nich wartości dla biznesu.

Veeam będzie też wspierał klientów w przejściu do chmury hybrydowej. "Klienci nie mają budżetu na narzędzia do przejścia do chmury hybrydowej, ale oczekują, że dostawca rozwiązań do backupu pomoże w tej migracji" - twierdzi dyrektor.