Grupa Veracomp w 2017 r. wypracowała 872 mln zł przychodów wobec 757 mln zł w 2016 r. (+16 proc.). Dane obejmują wyniki z 17 krajów Europy Środkowo - Wschodniej, w których krakowski VAD prowadzi działalność dystrybucyjną za pośrednictwem 10 spółek.

W Polsce w 2017 r. przychody Veracompa były wyższe o 9 proc. i przekroczyły 670 mln zł (w 2016 r. – 616 mln. zł). Firma zapewnia, że w każdym kraju spółki grupy odnotowały wzrosty obrotów ze sprzedaży rozwiązań IT, największe w: Bułgarii – 69 proc., Czechach i na Słowacji – 65 proc. oraz w Rumunii – 61 proc.

Wśród obszarów o największej dynamice wzrostu sprzedaży w Polsce znalazły się rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa IT, komercyjnego open source, a także infrastruktury wideokonferencyjnej i audiowizualnej.

Veracomp prognozuje, że w bieżącym roku największe zainteresowanie skupi się głównie na ofercie rozwiązań umożliwiających dostosowanie infrastruktury IT do wymogów RODO - przede wszystkim na bezpieczeństwie teleinformatycznym. Oprócz tego przewidywany jest duży popyt na oprogramowanie open source, systemy usprawniające komunikację w firmach (wideokonferencje), rozwiązania Big Data i audiowizualne.

– Po dwóch latach stagnacji na rynku inwestycji w IT w Polsce, wyraźne ożywienie odczuliśmy w ostatnim kwartale 2017 r. Długi okres zastoju spowodowany był zamrożeniem projektów w sferze publicznej, a także znaczną ilością nowych przepisów administracyjno-podatkowych, które blokowały plany przedsiębiorców związane z inwestowaniem. Mimo optymistycznej końcówki ubiegłego roku polski rynek IT wciąż pozostaje w tyle za konkurencyjnymi gospodarkami Europy Środkowo-Wschodniej. Potwierdzają to przychody naszych spółek w tej części Europy, gdzie wzrosty są dwucyfrowe i sięgają ponad 60 proc. – komentuje Adam Rudowski, prezes zarządu, Veracomp.