Wśród nowości znalazła się przede wszystkim nowa wersja flagowego oprogramowania VMware do budowy środowiska wirtualnych serwerów – vSphere 6. Przedstawiciele producenta podkreślali, że zawiera ona 650 nowych funkcji, co czyni ją największą jak dotąd aktualizacją. Jedną z najważniejszych funkcji jest możliwość przenoszenia działających wirtualnych maszyn pomiędzy oddalonymi od siebie o znaczną odległość centrami danych, nawet pomiędzy kontynentami. Dostępna dotychczas funkcja vMotion umożliwiała prowadzenie tej operacji tylko na krótkie dystanse. Pod nazwą Instant Clone (Project Fargo w wersji beta) pojawiła się funkcja wykonywania błyskawicznych klonów nawet tysięcy wirtualnych serwerów.

Równolegle zaprezentowana została nowa wersja wirtualnego środowiska pamięci masowych Virtual SAN 6 (vSAN), przystosowana do współpracy z wirtualnymi maszynami vSphere. W porównaniu do poprzedniej wersji poprawiono jej wydajność ponad czterokrotnie (przy wykorzystaniu macierzy all-flash), podwojono skalowalność (do 64 węzłów na klaster) i dodano nowe funkcje (kopie migawkowe i klony).

W Virtual SAN 6 wprowadzono możliwość tworzenia wirtualnych woluminów. VMware pod postacią usługi vSphere Virtual Volumes udostępnił interfejs programistyczny (API), dzięki któremu producenci macierzy dyskowych będą mogli lepiej niż dotychczas przygotować je do obsługi wirtualnych maszyn. Możliwe stanie się precyzyjne przydzielanie przestrzeni dyskowej i usług związanych z zarządzaniem nią dla każdego wirtualnego serwera, co zapewni łatwiejsze zarządzanie całą infrastrukturą i oszczędność przestrzeni dyskowej. Takimi macierzami będzie można zarządzać poprzez panel administracyjny vSphere. VMware obecnie współpracuje w tym zakresie z pięcioma producentami: Dell, EMC, HP, IBM i NetApp. W pierwszej połowie 2015 r. lista ta zostanie rozszerzona m.in. o takie firmy jak: Atlantis Computing, Fujitsu, Hitachi Data Systems, NEC, NexGen Storage, Pure Storage, Symantec i Tintri.

Kolejną nowością jest zapowiedź pełnej integracji oprogramowania vSphere ze środowiskiem chmur obliczeniowych OpenStack. Będzie ono dostępne bezpłatnie dla każdej firmy, która korzysta z pakietu vSphere Enterprise Plus. Producent zapewni też pakiet profesjonalnych usług i szkoleń dla firm zainteresowanych wdrożeniem wspólnej platformy VMware i OpenStack.

Jak podkreślał Pat Gelsinger, prezes zarządu VMware, wszystkie te produkty będą mogły być źródłem dodatkowych zysków dla firm integratorskich. Dodatkowo, Raghu Raghuram, dyrektor działu tworzącego oprogramowanie z zakresu Software-Defined Data Center w VMware powiedział, że najbardziej atrakcyjną z nowości pod względem potencjalnych zarobków jest vSAN.

– Zrobiliśmy analizę, z której wynikło, że przez ostatnie trzy kwartały klienci na każdego dolara zainwestowanego w licencje vSAN wydawali od 3 do 5 dolarów na sprzęt związany z tym projektem. Z reguły był to sprzęt dostarczany przez tego samego integratora – zaznaczył Raghu Raghuram.