T-Mobile buduje w Polsce sieć stacji bazowych NB IoT (Narrow Band IoT). Pierwsze z nich już zaczęły działać w Gorzowie Wielkopolskim. Spółka zapowiada uruchomienie sieci w całym kraju w 2018 r.

Prezes T-Mobile Polska Andreas Maierhofer uzasadnia, że budowa infrastruktury NB IoT jest koniecznością – obecnie w każdym domu jest kilka urządzeń na stałe podłączonych do Internetu, a wkrótce według szefa spółki może być ich nawet 500.

– Do tego potrzebna jest całkowicie nowa sieć i zupełnie inna konfiguracja, która umożliwi komunikację pomiędzy wieloma urządzeniami – twierdzi Maierhofer.

Według Cisco w 2020 r. do inteligentnej sieci będzie podłączonych ponad 50 mld urządzeń. W ocenie IDC rynek Internetu Rzeczy będzie wart wówczas w sumie 1,5 bln dol.

Narrow Band IoT to technologia radiowa z zakresu LPWAN (Low-Power Wide-Area Network). Pozwala na połączenie w jeden, wspólny system nawet kilkudziesięciu tysięcy urządzeń. Jej zalety według T-Mobile to również duża efektywność przesyłu danych, wysoka penetracja wewnątrz budynków, duży poziom bezpieczeństwa i niewielkie zużycie energii. Co istotne, w przyszłości będzie można ją zaimplementować do sieci 5G.

Narrow Band ma w pierwszej kolejności znaleźć zastosowanie w rozwiązaniach inteligentnego domu. Kolejnym beneficjentem mają być przedsiębiorcy i jednostki publiczne – sieć NB IoT zostanie wykorzystana do zdalnego odczytywania danych z liczników wody, energii i gazu, monitorowania obiektów, pojazdów i maszyn. W administracji nowe rozwiązania powinny przydać się w gospodarce odpadami i inteligentnym oświetleniu miejskim jak również w rozmaitych systemach smart cities. NB IoT ma używać także opieka zdrowotna.

W 2016 r. hub:raum - należące do grupy Deutsche Telekom centrum innowacji w Krakowie, zaczęło szukać partnerów do prac nad rozwiązaniami NB IoT. Dotychczas zaproszono do współpracy 25 start-upów.

Firma badawcza Analysys Mason oszacowała, że w 2023 r. liczba połączeń LPWA wzrośnie z obecnych 50 mln do ponad 3 mld. Dwa lata później wykorzystanie łączności LPWA będzie odpowiadać już za 70 proc. podłączonych do sieci urządzeń.

Źródło: Newseria