W tym roku MŚP wydadzą na IT w skali światowej o blisko 5 proc. więcej niż w ub.r., tj. 602 mld dol. W latach 2016 – 2021 średnia roczna stopa wzrostu wyniesie 4,7 proc. – prognozuje IDC. Dane obejmują firmy liczące mniej niż 1 tys. pracowników.

Według analityków MŚP są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami w celu zwiększenia wydajności pracowników i poprawy pozycji konkurencyjnej. Zwłaszcza małe biznesy chcą dzięki IT szybko usprawnić działanie i lepiej skoordynować zasoby.

MŚP będą przede wszystkim zwiększać wydatki na oprogramowanie – średnio o 7,5 proc. co roku do 2021 r. – oraz na usługi – 6,6 proc. W najbliższych latach przewyższą one inwestycje w sprzęt, który jest obecnie główną kategorią zakupową IT w MŚP – 25 proc. nakładów w br. w tych firmach pójdzie na komputery, urządzenia peryferyjne i telefony komórkowe.

Aplikacje będą natomiast odpowiadać za 16 proc. MŚP wyłożą środki głównie na oprogramowanie do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERM) i CRM. Najszybsze tempo wzrostu dotyczy jednak aplikacji do współpracy – przeciętnie 12,2 proc. co roku.

Kolejne istotne obszary wydatków MŚP na IT to outsourcing techniczny i projektowy.

Jak się okazuje najgłębiej sięgną do kieszeni przedsiębiorstwa liczące 100 – 499 osób, odpowiadając za 38 proc. wydatków IT w MŚP w br. Największe organizacje (500 – 999 osób) będą miały 30 proc. udziału. Obie grupy odnotują podobny wzrost wobec 2017 r. (4,8 proc. i 4,6 proc.).