Ponad połowa polskich firm ma wizję tego, w jaki sposób transformacja cyfrowa powinna zostać przeprowadzona, a 28 proc. z nich opracowała strategię jej wdrożenia. Coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje w narzędzia umożliwiające zarządzanie dużymi zbiorami danych i ich analizę, chmurę obliczeniową oraz rozwiązania mobilne.

Raport „Welcoming Innovation Revolution”, przygotowany przez GE Global Innovation Barometer 2016 wskazuje, że 83 proc. polskich firm interesuje się nowymi technologiami. Dynamika inwestycji w narzędzia analityczne big data wzrosła z 49 proc. w 2014 r. do poziomu 68 proc. w 2015 r.

W Polsce ważnym nabywcą nowoczesnych rozwiązań IT są sektory bankowo-finansowy i telekomunikacyjny, które zwiększają wydatki na ten cel. Jak twierdzi Adam Wojtkowski, dyrektor generalny Dell EMC Enterprise Business, 30–40 proc. biznesu firm informatycznych generuje sektor bankowy. Jest to związane z rosnącą liczbą klientów, usług i konsolidacją tego rynku.

Również w firmach produkcyjnych procesy stają się coraz bardziej zautomatyzowane. W infrastrukturę IT inwestuje też branża gier komputerowych. 

– Firmy w pierwszej kolejności modernizują zaplecze informatyczne. Następnie włączają te instrumenty IT, które są podstawą do polepszenia modelu biznesowego, np. hurtownie danych czy nowe platformy programistyczne dające możliwość przenoszenia aplikacji pomiędzy chmurami różnych dostawców – mówi szef Dell EMC Enterprise Business.

Główną motywacją do inwestowania w infrastrukturę IT przez przedsiębiorstwa jest potrzeba przeprowadzania wydajnych analiz big data i budowy biznesu wspomaganego przez dane – pokazują wyniki GE Global Innovation Barometer 2016. 

Według raportu inwestuje w infrastrukturę analizy wielkich zbiorów danych deklaruje 73 proc. globalnych przedsiębiorstw. To o ok. 30 punktów proc. więcej niż w poprzednim badaniu (43 proc. firm). IDC szacuje, że wydatki firm na rozwój infrastruktury przeznaczonej do analityki big data, a także na oprogramowanie i usługi wykorzystujące dane, rosną średnio o 23 proc. co roku. Do 2019 r. mają sięgnąć 48,6 mld dol.

IDC prognozuje, że takie inwestycje są kluczowe z punktu widzenia relacji z klientami (mobilność i big data), zwiększenia wydajności (chmura), innowacyjności i usprawnień (big data). Coraz więcej zwolenników zyskują platformy konwergentne, czyli zintegrowane i uproszczone infrastruktury IT, które bazują na wirtualizacji danych.

Źródło: Newseria