Wydatki na ICT na polskim rynku w 2019 r. sięgnęły 20,441 mld dol. (blisko 80 mld zł) - ustaliło IDC. Dane obejmują sprzęt, oprogramowanie, usługi IT, usługi telekomunikacyjne oraz usługi biznesowe. Tym samym Polska jest po Rosji (47 mld dol.) drugim co do wielkości rynkiem w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

W całym regionie CEE nakłady na ICT sięgnęły w 2019 r. 136,66 mld dol., to o 4 proc. więcej niż w 2018 r. W 2020 r.  spodziewana jest poprawa w mniejszej skali - o 3,1 proc. rok do roku. Analitycy tłumaczą to spowolnieniem gospodarczym i optymalizacją wydatków zarówno w firmach, jak i w segmencie konsumenckim. Jednak w regionie nadchodzą lata stabilnego wzrostu. Do 2023 r. wydatki będą zwiększać się co roku średnio o 2,9 proc.


Potrzebne jest IT, które ułatwi oszczędności

Jak zauważa analityk, w firmach w regionie koszty i efektywność od dawna są na szczycie priorytetów biznesowych. Dlatego przedsiębiorstwa poszukują takich technologii, które ułatwią im generowanie oszczędności, a nie obciążą budżetu.

Jeśli chodzi o branże, to za największą część inwestycji w ICT będą odpowiadać: produkcja, finanse i telekomunikacja - mając w sumie 48 proc. udziału w sektorze przedsiębiorstw. Wydatki firm telekomunikacyjnych zwiększą się w największej skali w br. (+6,3 proc. r/r).

 

Inwestycje w ICT w regionie Europy Środkowej i Wschodniej w 2019 r.

 

Źródło: IDC