Konsorcjum z udziałem Western Digital złożyło ofertę zakupu biznesu półprzewodnikowego Toshiby. Gotowe jest zapłacić 17,4 mld dol. – według nieoficjalnych informacji Reutersa. W konsorcjum uczestniczy także amerykański fundusz inwestycyjny KKR oraz japońskie instytucje finansowe wspierane przez rząd. Częścią oferty są kredyty.

W czerwcu WD próbowało zablokować sprzedaż działu innym podmiotom, powołując się na umowę Toshiby z SanDiskiem, przejętym przez WD. W odpowiedzi japońska korporacja pozwała WD żadając ponad 1 mld dol. odszkodowania.

Toshiba nie komentuje rozmów dotyczących sprzedaży biznesu półprzewodnikowego. Prawdopodobnie dąży do zawarcia umowy w tej sprawie jeszcze w tym miesiącu, tak aby sfinalizować transakcję przed końcem roku finansowego (31 marca 2018 r.). Jednak w tym roku nie raz podawano już wcześniejsze terminy, a negocjacje wciąż trwają. Wcześniej wśród zainteresowanych wymieniano m.in. Apple'a, Della, Foxconna, Broadcomma oraz różne fundusze i banki inwestycyjne. W czerwcu pojawiła się informacja, iż preferowanym nabywcą jest konsorcjum z udziałem japońskich funduszy oraz SK Hynix – producenta pamięci.

Konieczność sprzedaż najbardziej dochodowego biznesu Toshiby (generuje ponad 80 proc. zysku operacyjnego) wynika z rekordowych strat (ponad 8 mld dol. netto), jakie korporacja poniosła w ub.r. wskutek nieudanych inwestycji i w konsekwencji bankructwa firmy zależnej Toshiby – Westinghouse, co nałożyło się na wcześniejsze problemy, związane z zawyżaniem zysków korporacji w minionych latach.