Według iSuppli WD jest największym producentem dysków twardych, Hitachi GTS zajmuje trzecią pozycję (drugi jest Seagate). Transakcja zostanie sfinalizowana do końca III kw. br. Amerykańska firma zapłaci w ramach fuzji 3,5 mld dol. w gotówce, reszta zostanie przekazana w akcjach. W efekcie Hitachi stanie się właścicielem ok. 10 proc. udziałów w WD. Marka Hitachi GTS pozostanie na rynku.
Jak zauważa analityk cytowany przez Bloomberga, fuzja w branży jest koniecznością. Najwięksi producenci dysków twardych borykają się z konkurencją mniejszych dostawców, coraz popularniejsze są urządzenia mobilne, które nie potrzebują talerzowych napędów. Według prognozy iSuppli w I kw. 2011 r. sprzedaż dysków twardych będzie niższa o 4 proc. w porównaniu z IV kw. 2010 r. Zdaniem dyrektora finansowego WD, Wolfganga Nickla, firma zwiększy marżę brutto z 19 na 24 proc. w ciągu 6 miesięcy.

W zeszłym roku WD próbowało przejąć Seagate, jednak do fuzji nie doszło ze względu na obawy zablokowania transakcji przez amerykański urząd antymonopolowy.