Światowe wydatki na chmurową infrastrukturę IT wzrosły w I kw. 2018 r. aż o 45,5 proc., do 12,9 mld dol. – ustaliło IDC. W tym Europa Środkowa i Wschodnia była 39,2 proc. na plusie. Dane obejmują przychody dostawców ze sprzedaży serwerów, pamięci masowej i przełączników ethernetowych dla chmury publicznej oraz chmur prywatnych.

IDC podniosło prognozę wydatków na infrastrukturę cloud computingu w 2018 r. w skali światowej do 57,2 mld dol., co oznacza wzrost o 21,3 proc. rok do roku.

Głównie inwestycje w hiperskalowe centra danych chmury publicznej ciągnęły wyniki w górę – w ciągu 3 lat ich wartość zwiększyła się ponad dwukrotnie, a w I kw. br. – o 55,8 proc. rok do roku (do 9 mld dol.).

W przypadku usług prywatnych nakłady zwiększyły się jednak również całkiem sporo, bo o 26,5 proc. (3,9 mld dol.).

Połączone przychody z chmury publicznej i prywatnej stanowią obecnie 46,1 proc. całkowitych wydatków na infrastrukturę IT na świecie, w porównaniu z 41,8 proc. rok wcześniej.

W ostatnich latach kurczył się rynek tradycyjnej (nie związanej z chmurą) infrastruktury IT, jednak także w tym przypadku przedsiębiorstwa w br. nie żałują środków na inwestycje – wzrost obrotów w tym segmencie wyniósł 22 proc. r/r. (15,1 mld dol.), generując nadal większość (53,9 proc.) łącznych wydatków na ogólną infrastrukturę IT.

Jednakże mimo boomu na cloud computing wydatki na tradycyjną infrastrukturę IT nie będą maleć (+4,2 proc. w 2018 r. r/r), bo przedsiębiorstwa nadal odświeżają swój sprzęt sieciowy. Wprawdzie ten segment rynku nadal będzie tracił udziały w stosunku do chmury, ale co ciekawe ten trend zwolni. Czyli klasyczne instalacje jeszcze długo pozostaną wielkim biznesem, w 2018 r. nadal generując ponad połowę (+54 proc.) wydatków infrastruktury IT. Chmura prześcignie je jednak do 2022 r. (+55,4 proc. udziału). Za 4 lata prawie 65 proc. inwestycji w rozwiązania sprzętowe cloud computingu pójdą na publiczną chmurę.

 

 

"Rozbudowa i modernizacja hiperskalowych centrów danych nadal napędzała wzrost infrastruktury IT chmurowej w pierwszym kwartale" – komentuje Kuba Stolarski, dyrektor ds. badań platform i technologii infrastrukturalnych w IDC. – "Wszystkie segmenty infrastruktury kontynuowały silny wzrost, ale publiczna chmura rosła najbardziej. IDC spodziewa się, że trend ten utrzyma się do końca 2018 r."

Transformacja cyfrowa i związana z nią potrzeba mocy obliczeniowej oraz uczenie maszynowe, skłaniają przedsiębiorstwa do przejścia do chmury, zwiększając zapotrzebowanie na wyższe konfiguracje rdzeni, pamięci operaycjnej i masowej. "Technologia ewoluuje w kierunku łączenia zasobów i infrastruktury umożliwiającej komunikację, więc pojawienie się takiego zapotrzebowania spowoduje rozwój sieci poza tradycyjną infrastrukturą przedsiębiorstwa" – przewiduje analityk.