W ciągu ostatnich 18 miesięcy w zachodniej Europie doszło do ponad 30 dużych przejęć w dystrybucji – według badania ChannelWatch Contextu. Najbardziej spektakularne przykłady są związane z globalnymi umowami, jak zakup biznesu VAD Avnetu przez Tech Datę oraz przejęcie Ingram Micro przez chińską grupę HNA. Zdaniem analityków branża dystrybucyjna nadal będzie się konsolidować, ponieważ firmy coraz częściej dążą do zrównoważonego rozwoju, powiększenia skali i marży (dzięki Internetowi rzeczy - według Contextu), wyższych profitów z usług i wykorzystania chmury. Context przywołuje ponownie spekulacje dotyczące zakupu ALSO przez HNA, które pojawiły się kilka miesięcy temu.

Resellerzy postępującą konsolidację w dystrybucji uznają generalnie za korzystną. Około połowa z nich stwierdziła, że to pozytywne zjawisko, jedna trzecia jest neutralna w tej kwestii, a 15 proc. uważa ten trend za negatywny.

„Największe obawy resellerów dotyczą wzrostu cen i kosztów zaopatrzenia. Wielu wierzy, że będzie to naturalną konsekwencją konsolidacji” – twierdzi Adam Simon, dyrektor Contextu.

Według badania zmniejszyła się średnia liczba dystrybutorów, u których kupują resellerzy – z 5-10 w poprzednim raporcie do 2-3 rocznie obecnie. Częściowo jest to związane z większymi zakupami u detalistów internetowych, czyli to zjawisko nasila się nie tylko w Polsce.

Liczba resellerów w 20 krajach regionu EMEA w okresie marzec – maj 2017 była o 3 proc. niższa niż rok wcześniej. Jednak wzrosły ich przychody, co analitycy tłumaczą tym, że ci którzy zostali, przejęli częściowo zarobki firm kończących działalność.

Raport zauważa, że wielu dystrybutorów przestało już konkurować na całym świecie, a ci którzy nadal są w grze starają się odejść od „przesuwania pudełek”, koncentrując się na usługach i rozwiązaniach. Obecnie dla dystrybutora liczy się każde pół punktu procentowego marży, co zwiększa znaczenie kontroli kosztów, sprawnej logistyki i poszukiwania nowych możliwości zwiększenia profitów.

W ankiecie wzięło udział 7,5 tys. resellerów, głównie z Europy (w tym z Polski).