Lenovo i Intel zawarły umowę, która zakłada wieloletnią współpracę przy tworzeniu rozwiązań łączących HPC i zastosowania AI. Oba obszary są coraz bardziej ze sobą powiązane. Pozwalają poszerzyć bazę użytkowników HPC poza wąski zakres specjalistycznych zastosowań, obejmując także zwykłe przedsiębiorstwa, które już korzystają albo będą korzystać z implementacji AI.

Kooperacja, jak przekonują oba koncerny, przyspieszy konwergencję HPC i AI oraz tworzenie rozwiązań dla organizacji różnej wielkości. Z zapowiedzi wynika, że Lenovo zamierza je udostępniać w modelu usługowym, co poszerzy portfolio dostępne dla partnerów.

Współpraca Lenovo i Intela obejmie 3 obszary: systemy i rozwiązania (jak oferowaną jako usługę infrastrukturę Lenovo TruScale, architekturę Intel X, Optane, API), dostosowanie oprogramowania do konwergencji HPC i AI oraz tworzenie wokół niej ekosystemu (jak zakładanie na całym świecie "centrów doskonałości" HPC i API).

Zgodnie z porozumieniem kooperacja dotyczy nie tylko aktualnych, lecz także przyszłych produktów i rozwiązań Intela, jak akceleratorów GPU Xe. Zakłada też m.in. dostosowanie oprogramowania Lenovo do zarządzania klastrami do Open API Intela.