Przychody na rynku wirtualizacji funkcji sieciowych (NFV) będą zwiększać się średnio o 22,9 proc. co roku do 2024 r. - prognozuje MarketandMarkets. W ujęciu kwotowym oznacza to niemal 3-krotny wzrost, z 12,9 mld dol. w 2019 r. do 36,3 mld dol. do 2024 r.

Niemałe tempo poprawy koniunktury uzasadniono tym, że klienci korporacyjni wdrażają architekturę NFV, ponieważ oferuje ona znaczące korzyści. Wymieniono takie aspekty jak poprawa wydajności sieci dzięki scentralizowanemu zarządzaniu, większa sprawność IT oraz dostosowanie sieci do potrzeb poprzez usługi aplikacji.  

Prognoza zakłada, że w najbliższych latach najszybciej będą rosnąć przychody w segmencie usług wdrożeniowych, obejmujących zarówno implementację rozwiązań jak i integrację, migrację, zarządzanie NFV. Ponieważ klientom końcowym brakuje fachowców od NFV, pojawia się miejsce dla nowych graczy z niszowymi umiejętnościami, którzy zajmą się wdrożeniem NFV w infrastrukturze użytkowników. Popyt na takie usługi będzie rosnąć - oceniają analitycy. Są zdania, wraz z przejściem na LTE i 5G, NFV będzie implementować większość użytkowników końcowych.