Inwestycje w infrastrukturę IT nie związaną z chmurą stopniały w I kw. 2020 r., o 16,3 proc. wobec analogicznego okresu 2019 r. - według IDC. Dane obejmują wydatki na serwery, pamięci masowe i przełączniki ethernetowe.

Z kolei do chmurowych data center popłynęła jeszcze szersza rzeka pieniędzy - w I kw. br. wzrost wydatków na infrastrukturę chmury publicznej wyniósł 6,4 proc. Takie były skutki pandemii, blokad i związanego z nimi rosnącego zapotrzebowania przedsiębiorstw jak i konsumentów na usługi cloud. Co istotne, inwestycje w sprzęt do chmury prywatnej zjechały wyraźnie - o 6,3 proc.

 

Zapotrzebowanie na usługi chmurowe rośnie

Analitycy spodziewają się, że zapotrzebowanie na usługi chmurowe nadal będzie rosło, dlatego w całym 2020 roku wydatki na serwery, storage i przełączniki do chmury publicznej powinny zwiększyć się o 5,7 proc. wobec 2019 r.

Nakłady na infrastrukturę chmury prywatnej mimo dołka w I kw.  br. w ciągu roku znów mają iść w górę. W efekcie w całym 2020 r. będą wyższe o 1,1 proc. niż w 2019 r. - według prognozy.

 

Tradycyjna infrastruktura do 2024 r.: spadki, ale małe

W 2020 r. wydatki na serwery, storage i przełączniki do budowy chmury przewyższą inwestycje na pozostałą infrastrukturę (54,2 proc. do 45,8 proc.).

Już w 2020 r. przewidywane jest jednak wyhamowanie spadków inwestycji w infrastrukturę niechmurową. W ciągu najbliższych 5 lat będą wprawdzie zmniejszać się, ale średnio tylko o 1,6 proc. co roku.

Z kolei nakłady na serwery, storage i przełączniki przeznaczone do budowy chmury powinny rosnąć przeciętnie o 9,6 proc. rocznie do 2024 r.

 

Prognoza wydatków na infrastrukturę IT do 2024 r.