Do końca czerwca br. ma zapaść decyzja, czy Huawei zostanie wykluczone z budowy sieci 5G i infrastruktury krytycznej w Polsce - poinformował według PAP pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Karol Okoński. Stwierdził, że "rozważane są różne scenariusze", dotyczące nie tylko 5G, lecz także dalszego wykorzystania rozwiązań chińskiego koncernu w administracji. Możliwy jest też "wariant łagodny", tj. blokady nowych zakupów, pozostawienie już działającego sprzętu i utrzymanie w mocy zawartych umów na rozwiązania koncernu.

Co najmniej od stycznia br., gdy ujawniono, że polskie władze rozważają wprowadzenie ograniczeń dla chińskiego koncernu, analizowano temat. Prowadzano inwentaryzację wykorzystania rozwiązań Huawei w Polsce. Według pełnomocnika wykazała ona, że to ważny dostawca zwłaszcza w telekomunikacji. W jednostkach publicznych Huawei jest producentem "istotnym, ale nie dominującym" - stwierdził Karol Okoński. Władze nie ujawniają jednak szczegółowych wyników badań. W kwietniu br. przedstawiciel rządu stwierdził, że wykluczenie jakiegokolwiek dostawcy z budowy sieci 5G byłoby ostatecznością.

Według Okońskiego wpływ na decyzje w sprawie Huawei mogą mieć jednak ostatnie wydarzenia, zwłaszcza amerykańskie embargo na handel z chińskim koncernem, ale sytuacja na razie nie jest jasna (sankcje mają zostać wprowadzone 19 sierpnia). Jeśli chińska firma nie będzie mieć możliwości aktualizacji systemów operacyjnych komputerów i serwerów, będzie to stwarzało większe zagrożenia bezpieczeństwa - zauważył pełnomocnik. Przyznał jednocześnie, że na obecnym etapie nie ma puli środków na wymianę sprzętu Huawei w Polsce, gdyby taka była decyzja.